Toruń upamiętnia 43. rocznicę stanu wojennego – wydarzenia, które poruszają!
W nocy z 12 na 13 grudnia 2024 roku Toruń uczcił 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uroczystości odbyły się przed tablicą Solidarności, umiejscowioną na ścianie Kościoła o. Jezuitów, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając hołd ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń.

Wspomnienia z przeszłości w sercu Torunia

Tablica, przy której odbyły się obchody, przypomina o patriotycznej manifestacji z maja 1982 roku, brutalnie stłumionej przez ówczesne władze. Wówczas, w przeddzień Święta Pracy, NSZZ „Solidarność” zorganizowało spacer po Bulwarze Filadelfijskim, który przyciągnął tłumy mieszkańców. Mimo pokojowego charakteru wydarzenia, gdy uczestnicy dotarli pod pomnik Mikołaja Kopernika, interweniowały oddziały ZOMO, stosując przemoc wobec zgromadzonych, w tym młodzieży i przypadkowych przechodniów.

Wśród osób składających hołd ofiarom stanu wojennego znaleźli się prominentni przedstawiciele lokalnych władz, w tym Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Torunia Paweł Gulewski. Obecni byli także członkowie Rady Miasta oraz osoby, które pamiętają tamte czasy, w tym harcerze i mieszkańcy, dla których historia stanu wojennego jest nie tylko lekcją przeszłości, ale także przypomnieniem o wartościach wolności i solidarności.

Stan wojenny – dramatyczny rozdział w historii Polski

Wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku to jedno z najciemniejszych wydarzeń w powojennej historii Polski. Fala strajków i powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” doprowadziły do brutalnej reakcji władz komunistycznych. W obronie porządku publicznego władze wysłały 70 tysięcy żołnierzy oraz 30 tysięcy milicjantów, a także użyły czołgów i wozów bojowych. W wyniku tych działań internowano około 10 tysięcy osób, a liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 56.

Obchody rocznicy stanu wojennego w Toruniu to nie tylko przypomnienie o tragicznych wydarzeniach, ale także okazja do refleksji nad wartością wolności i praw człowieka. Jakie lekcje możemy wyciągnąć z przeszłości, aby nie powtórzyć błędów historii?

fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP


Na podstawie: Urząd Miasta Toruń