
Zamek Dybowski w Toruniu odzyskuje dawny blask i zaprasza na wyjątkowe spacery. Po latach zaniedbań ruiny zamku przechodzą metamorfozę, która przyciąga uwagę mieszkańców i turystów. Sprawdź, co nowego czeka na odwiedzających to historyczne miejsce!
- Nowe życie Zamku Dybowskiego w sercu Torunia
- Toruńskie ruiny z nowoczesnym obliczem i bogatą historią
Nowe życie Zamku Dybowskiego w sercu Torunia
Zamek Dybowski, niegdyś nieco zapomniany zabytek, dziś staje się jednym z najciekawszych punktów do zwiedzania w Toruniu. Dzięki staraniom Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która od początku 2024 roku zarządza tym miejscem na podstawie umowy użyczenia, ruiny zyskały świeży wygląd i nowe funkcjonalności. Wokół zamku uporządkowano zieleń, usunięto graffiti oraz wykonano laserowe czyszczenie murów – wszystko po to, by podkreślić jego historyczny charakter.
Bezpieczeństwo terenu zwiększono poprzez instalację monitoringu oraz stały nadzór Straży Miejskiej. „Do tej pory udało nam się usunąć szpecące graffiti i zadbać o zieleń wewnątrz i wokół zamku. Wykonano specjalne laserowe czyszczenie zabytkowych murów i zamontowano monitoring wraz ze stałym nadzorem Straży Miejskiej” – mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Toruńskie ruiny z nowoczesnym obliczem i bogatą historią
W trosce o naturalnych mieszkańców zamku – ptaki i nietoperze – przeprowadzono specjalistyczne badania ornitologiczne i chiropterologiczne, które pozwalają na dalsze prace bez szkody dla środowiska. Obecnie trwają przygotowania do sezonu wiosenno-letniego, w tym montaż zadaszenia na wieży bramnej oraz ustawienie stojaków na rowery, co ma zachęcić do aktywnego wypoczynku w tym niezwykłym miejscu.
Historia Zamku Dybowskiego sięga XV wieku – jego powstanie związane jest z pokojem mełneńskim zawartym w 1422 roku. Zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń, między innymi wydania przez króla Kazimierza Jagiellończyka słynnych „Statutów nieszawskich”. Położony tuż przy Starym Mieście wpisanym na listę UNESCO, obiekt od lat podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej.
Zwiedzający mogą odwiedzać zamek od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-17:00. Ze względu na trwające jeszcze prace renowacyjne weekendy pozostają czasem na podziwianie ruin jedynie z zewnątrz.
„Wprowadzamy na zamek nowe technologie - specjalistyczne skany i pomiary pozwoliły na stworzenie modelu 3D zamku, który w przyszłości wykorzystany zostanie do kolejnych wartościowych projektów” – podkreśla Przemysław Draheim.
Na podstawie: Urząd Miasta Toruń