Nowy anioł pojawił się na toruńskiej starówce szlak Śladem Toruńskich Aniołów rośnie
Toruń zyskuje niezwykłego anioła na starówce – to dopiero początek wyjątkowego szlaku, który ma odmienić miejską przestrzeń i przyciągnąć turystów!

Nowa atrakcja na toruńskiej starówce zachwyca mieszkańców i gości

Tuż przy wejściu do Ratusza Staromiejskiego pojawiła się nowa, artystyczna instalacja – brązowa figurka anioła, która zapowiada początek większego projektu w sercu Torunia. To inicjatywa mająca na celu nie tylko upiększenie miasta, ale również stworzenie unikalnej trasy turystycznej, która pozwoli odkrywać znane zakątki z zupełnie innej perspektywy.

Pomysłodawcy projektu „Śladem Toruńskich Aniołów” chcą w ten sposób podkreślić symbolikę anioła, obecnego w miejskim herbie, jako strażnika wartości ważnych dla mieszkańców i odwiedzających. To także doskonała okazja do promowania współczesnej sztuki w przestrzeni publicznej oraz zaangażowania przedsiębiorców działających na starówce.

- To pierwszy anioł z całego szlaku, który planujemy stworzyć w Toruniu. Wspólnie z toruńskimi przedsiębiorcami przygotowaliśmy ten projekt. I to warto podkreślić, że to nie tylko Urząd Miasta i Biuro Toruńskiego Centrum Miasta, ale też we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy prowadzą swoje biznesy tutaj na starówce, przygotowaliśmy nową atrakcję turystyczną. Planujemy, że jeszcze w tym roku pojawi się około dziesięciu takich aniołów. Wierzymy, że będzie to szlak, po którym turyści będą się chętnie poruszać i dzięki temu odkrywać często nieoczywiste miejsca
– mówi Łukasz Drygalski, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Toruńskie anioły będą towarzyszyć mieszkańcom także poza starówką

Figurki aniołów wykonane zostały przez Małgorzatę Więcławską-Furyk – artystkę znaną m.in. z rzeźby toruńskiego pręgierza oraz instalacji związanych z filmem „Prawo i Pięść”. Każdy z aniołów będzie miał około 35 cm wysokości i zostanie umieszczony w charakterystycznym miejscu: na elewacjach budynków, parapetach czy schodach. Co więcej, każda figurka będzie wyposażona w unikalne atrybuty nawiązujące do lokalizacji.

Projekt nie ograniczy się jedynie do zabytkowego centrum miasta. W planach jest rozszerzenie szlaku o bulwar nad Wisłą, mosty oraz inne części Torunia. Dodatkowo powstanie interaktywna mapa oraz aplikacja mobilna z kodami QR, które umożliwią poznanie historii poszczególnych rzeźb oraz artystycznej wizji twórców.

- Naszym celem jest zaprezentowanie czegoś co jest nasze, toruńskie. Na przykład w Gnieźnie nad mieszkańcami i zwiedzającymi czuwają króliki. W Toruniu nad nami unoszą się anioły. One są przy nas, więc miejmy nadzieję, że i te toruńskie będą wzbogacały emocje i doznania kulturalne każdego, kto podąży ich śladem
– podkreśla Tomasz Maliszewski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.

Uroczyste odsłonięcie pierwszej figurki uświetniły występy młodych muzyków z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz chóru Mam i dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1. To wydarzenie było nie tylko artystycznym przeżyciem, ale także zapowiedzią kolejnych niespodzianek dla mieszkańców i turystów.


Według informacji z: Urząd Miasta Toruń