W Toruniu powstaną dwa nowe mikrolasy metodą Miyawaki dla lepszego powietrza

Toruń zyska dwie nowe zielone oazy dzięki innowacyjnej metodzie sadzenia lasów. To szansa na poprawę jakości powietrza i miejskiego mikroklimatu, a także wyjątkowa okazja do edukacji ekologicznej dla mieszkańców.
- Nowe mikrolasy w Toruniu pojawią się przy Andersa i Wybickiego
- Jak metoda Miyawaki zmienia oblicze toruńskiej przyrody
Nowe mikrolasy w Toruniu pojawią się przy Andersa i Wybickiego
W sercu lewobrzeżnej części Torunia, na styku ulic Andersa oraz końca Okólnej, a także u zbiegu Wybickiego i Trasy Średnicowej, już niebawem zakwitną dwa mikrolasy stworzone według metody Miyawaki. To projekt, który właśnie wszedł w fazę realizacji po podpisaniu przez prezydenta Pawła Gulewskiego wniosku o rozpoczęcie przetargu na wykonawcę tych zielonych przestrzeni.
Pierwszy z nowych mikrolasów zajmie około 300 m2, natomiast drugi większy, bo około 500 m2. Istniejące tam drzewa zostaną zachowane, a parkowe ławki odnowione i ustawione tak, by mieszkańcy mogli korzystać z nich w otoczeniu świeżej zieleni. Prezydent miasta podkreśla, że rozszerzenie projektu o drugą lokalizację to krok ku równomiernemu rozłożeniu terenów zielonych, co przełoży się na lepszą jakość powietrza i komfort termiczny w różnych dzielnicach Torunia.
Jak metoda Miyawaki zmienia oblicze toruńskiej przyrody
Mikrolasy tworzone tą japońską techniką wyróżniają się szybkim wzrostem i bogactwem gatunkowym. Metoda ta pozwala na odtworzenie wielowarstwowej struktury naturalnego lasu w ciągu kilku lat, podczas gdy tradycyjne lasy potrzebują na to dekad. Dzięki temu miasto może liczyć na efektywne zwiększenie bioróżnorodności oraz poprawę warunków środowiskowych.
W listopadzie 2024 roku w Toruniu powstał pierwszy taki mikrolas u zbiegu ulic Lindego i Słowackiego, gdzie wspólnie z mieszkańcami zasadzono ponad 600 drzew i krzewów rodzimych gatunków. Znajdziemy tam lipy drobnolistne, różne klony, jarzęby, topole czy śliwy oraz wiele innych roślin zapewniających schronienie dla owadów i ptaków. Ten sukces zachęcił prezydenta do kontynuowania inicjatywy w kolejnych miejscach miasta.
Zakładaliśmy, że w 2025 roku powstanie jeden nowy mikrolas, ale zdecydowałem o rozszerzeniu projektu o drugą lokalizację. Ma to na celu zwiększenie zakresu działań na rzecz poprawy jakości środowiska, wzbogacenie miejskiej bioróżnorodności oraz zwiększenie dostępności zielonych przestrzeni dla mieszkańców obu części Torunia Paweł Gulewski, prezydent Torunia.
Dzięki tym działaniom Toruń staje się przykładem miasta dbającego o ekologię i angażującego swoich mieszkańców w realne działania na rzecz ochrony przyrody. Nowe mikrolasy to nie tylko zieleń to inwestycja w zdrowie i komfort życia wszystkich torunian.
Autor: krystian