Koncert muzyki i tańca indonezyjskiego w Toruniu
W sobotę 2 sierpnia 2025 roku w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony muzyce i tańcom Indonezji. Wydarzenie stanowi część 29. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura i upamiętnia 70-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Indonezją. Wstęp na koncert jest bezpłatny, a wejściówki można odebrać w kasie Toruńskiego Osrodka Sztuki w Centrum Kultury Jordanki od 24 lipca 2025 roku.
Data i miejsce wydarzenia
Termin: sobota, 2 sierpnia 2025, godzina 18:00
Miejsce: Sala Wielka, Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6, Toruń
Organizator
Koncert organizowany jest przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną w ramach festiwalu Nova Muzyka i Architektura.
Program koncertu
W trakcie wieczoru zaprezentowane zostaną tradycyjne utwory muzyczne i tańce pochodzące z różnych regionów Jawy. Wystąpi Warsaw Gamelan Group, polsko-indonezyjski zespół specjalizujący się w muzyce gamelanowej, która opiera się na tradycyjnych skalach slendro i pelog. Towarzyszyć im będą tancerki Diah Anggraini-Martin oraz Dennissee Peralta Matlingiewicz, które zaprezentują różnorodne formy tańców o charakterze symbolicznym i rytualnym.
Muzyka i taniec
- Klasyczna muzyka dworska z kratonów Surakarty i Yogyakarty
- Ludowa muzyka z regionów Banyumas i Jawy Wschodniej
- Współczesne kompozycje na gamelan
- Tradycyjne tańce jawajskie o głębokim znaczeniu symbolicznym
Gamelan – tradycyjna orkiestra indonezyjska
Gamelan to zespół instrumentów perkusyjnych, w tym gongów, metalofonów i bębnów, uzupełnionych m.in. przez lutię rebab oraz bambusowe flety. W przeciwieństwie do orkiestr zachodnich, gamelan jest postrzegany jako harmonijna całość, a wykonywana na nim muzyka wymaga precyzyjnej współpracy muzyków. Tradycja gamelanu sięga wieków i jest silnie związana z dworami sułtańskimi Jawy, gdzie towarzyszył ceremoniałom, tańcom i teatrowi.
Autor: info_wydarzenia