Pogoda sprzyja korzystaniu z akwenów. Oprócz zwolenników kąpieli, wiele osób aktywnie spędza czas uprawiając sporty wodne. W trwającym okresie letnim policjanci przypominają o najważniejszych zasadach, których należy przestrzegać by nie narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych.

Co roku bardzo dużo mieszkańców również naszego regionu wybiera okoliczne akweny na miejsce swojego wypoczynku. Oprócz zwolenników kąpieli, wiele osób aktywnie spędza czas uprawiając sporty wodne. W trwającym okresie letnim policjanci przypominają o najważniejszych zasadach, których należy przestrzegać by nie narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych.

Bezpieczeństwo na sprzętach wodnych:

- nigdy nie korzystaj z kąpielisk pod wpływem alkoholu. Szczególnie dotyczy to osób, które kierują różnymi urządzeniami (skuter wodny, kajak, łódka, żaglówka). W przypadku kiedy okaże się, że prowadzący przekroczył dopuszczalny limit 0,2 promila alkoholu w organizmie, jego łódź może zostać odholowana, a oprócz tego grozi mu wysoka grzywna. Bardziej dotkliwa kara czeka tych, którzy posiadają prawo jazdy, a będąc pod wpływem alkoholu poprowadzą na wodzie pojazd napędzany silnikiem o mocy powyżej 10 kW - ok. 13 KM (skuter wodny, motorówka, łódź, żaglówka z silnikiem). Takim osobom oprócz mandatu grozi utrata dokumentu uprawniającego do poruszania się pojazdami mechanicznymi. Policjanci nie zatrzymają uprawnień osobom pływającym po alkoholu w pontonie, kajaku czy na materacu. Jednak w ich przypadku dodatkową sankcją poza grzywną, będą koszty jakie takie osoby poniosą w przypadku konieczności zabezpieczenia (odholowania) sprzętu, którym się poruszali.
- posiadaj odpowiednie uprawnienia (patent sternika motorowodnego). Same dokumenty to jednak nie wszystko! Bezpieczne sterowanie motorówką czy skuterem wodnym wymaga znajomości przepisów żeglugi, wliczając w to m.in. znajomość oznaczeń. Należy również uważać na wytwarzanie fal – mogą być one niebezpieczne np. dla pływających na kajakach czy jednostek zacumowanych w porcie.
- zanim wypłyniesz – poznaj swój sprzęt. Sprawdź poziom paliwa, zaopatrz się w kamizelkę ratunkową i piankę (opcjonalnie). Na rejs zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz apteczkę pierwszej pomocy.
- poinformuj kogoś dokąd się wybierasz oraz kiedy wrócisz. Dzięki temu będzie można podnieść alarm jeśli nie wrócisz na czas. Sprawdź prognozę pogody nim wyruszysz, i pamiętaj aby przygotować się na takie warunki pogodowe, na jakie tylko można się natknąć. Upewnij się, że masz możliwość komunikacji z brzegiem – dopiero wtedy ruszaj w rejs.
- nie przesadzaj z prędkością. Zbyt szybka jazda może stwarzać zagrożenie dla osób pływających w kąpieliskach np. w jeziorze, morzu czy na innych jednostkach wodnych. Skutery wodne są szybkie i zwrotne – pozostałe osoby na wodzie i w wodzie mogą nie zdążyć zauważyć manewru.

Bezpieczeństwo sportów wodnych:

- jeśli wyruszasz nad wodę uprawiać sporty wodne typu windsurfing bądź pływanie, zastosuj się do zasad panujących na kąpielisku.
- sprawdź plażę po przybyciu. Wybieraj miejsca pilnowane przez ratowników i unikaj potencjalnie niebezpiecznych skał czy falochronów.
- staraj się nie wchodzić do wody samemu, postaraj się, by ktoś stał na straży.
- nie pływaj bezpośrednio po dużym posiłku.
- wyjdź z wody gdy będzie ci zimno.
- bacznie obserwuj flagi przy ratowniku. Pamiętaj, że między czerwonymi i żółtymi bojami znajduje się teren pilnowany przez ratowników. Flaga w czarno-białą szachownicę wskazuje wyznaczony obszar wodny dla łodzi i surferów. Czerwona flaga oznacza zakaz wchodzenia do wody.
- wiedz, co robić, gdy ujrzysz w wodzie kogoś mającego kłopoty. Wołaj o pomoc i poinformuj ratownika. Następnie znajdź najbliższy telefon i poinformuj odpowiednie służby. Z telefonu komórkowego dzwonimy pod numer 112.

Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski