Kulturalny maraton i muzyczne hity — długi weekend w Toruniu pełen wydarzeń

Toruń zamienia się w jedno wielkie centrum wydarzeń: od debat o kulturze i warsztatów, przez festiwale i jarmarki, po koncerty celebrowane pod znakiem niepodległości. W programie są zarówno kameralne spotkania z artystami, jak i widowiskowe koncerty w dużych halach. Sprawdź, co warto zaplanować na kolejne dni.
- Kultura i debata — Centrum Sztuki Współczesnej i wydarzenia towarzyszące
- Toruń świętuje Niepodległość i wielkie koncerty
- Atrakcje rodzinne, targi i festiwale — propozycje na każdy dzień
Kultura i debata — Centrum Sztuki Współczesnej i wydarzenia towarzyszące
Forum Toruńskiej Kultury rusza w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu i już pierwszego dnia proponuje panele poświęcone wyzwaniom współczesnej komunikacji w kulturze (start o godz. 9:00). W tym samym miejscu zaplanowano projekcję filmu „Anna Wysocka. Ekspansje przestrzeni” oraz spotkanie z Mariuszem Dudą wieczorem (mini-koncert godz. 19:30). CSW zaprasza też na warsztaty makramy (godz. 10:00) i otwarcie wystawy „Projekt: biżuteria artystyczna” — ekspozycja będzie dostępna aż do 8 marca 2026.
Toruń świętuje Niepodległość i wielkie koncerty
Centralne obchody 107. rocznicy odzyskania niepodległości odbywają się w sercu miasta: msza i przemarsz z Kościoła Garnizonowego, a potem uroczystość patriotyczna na Rynku Staromiejskim z odśpiewaniem hymnu o godz. 11:50. Tego dnia wieczorem koncerty przenoszą świętowanie na większe sceny — warto zanotować występ Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki (godz. 17:00) oraz galę „Koncert Wolności” w Kujawsko-Pomorskiej Arenie Toruń (godz. 18:00) z gwiazdami polskiej sceny.
Atrakcje rodzinne, targi i festiwale — propozycje na każdy dzień
Miasto oferuje też wydarzenia dla rodzin i hobbystów: weekendowe warsztaty malowania pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika (codziennie od piątku do niedzieli, godz. 11:00), Jarmark żywności ekologicznej na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego (sobota 9:00–12:00), Giełda Biżuterii, Minerałów i Skamieniałości w Centrum Targowym PARK oraz Festiwal Gier Planszowych Ballcon w Klubie Sobótka. Fanów motoryzacji zainteresuje 58. Toruński Rajd Samochodowy (start niedziela, godz. 8:00, płyta lotniska Aeroklubu Pomorskiego), a miłośników kuchni regionalnej – Kujawsko-Pomorskie Festiwal Gęsiny w Przysieku (dni 10–11 listopada).
na podstawie: UM Toruń.
Autor: krystian

