Nie brakuje osób, które mają takie właśnie dolegliwości... Ludzie, którzy borykają się z wrzodami na pośladkach, nierzadko bagatelizują tego typu dolegliwości. Poza tym zwlekają z pójściem do lekarza, ponieważ po prostu wstydzą się mówić o takich problemach skórnych.

Jak wyglądają wrzody na pośladkach?

Co zrobić, aby takie dolegliwości nie powstawały? Jak przebiega ewentualne leczenie? Jakie są inne zmiany skórne występujące w tych okolicach? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie w poniższym artykule.

Jak wyglądają wrzody na pośladkach?

Warto zaznaczyć, że wrzód to ropne zapalenie mieszka włosowego. Na początek pacjenci zauważają tylko delikatne zaczerwienienie. Dopiero w kolejnym etapie pojawia się niewielkich rozmiarów guzek (jego średnica wynosi około jednego centymetra), który po pewnym czasie robi się nieco większy, bardziej miękki i biały. Niestety, pod skórą zbiera się ropa. Statystyki pokazują, że nie brakuje ludzi, którzy borykają się z takimi zmianami skórnymi. Nie powinno jednak się takiej kwestii bagatelizować. Wszystko dlatego, że nieleczony albo źle leczony wrzód może powodować duże problemy zdrowotne. Warto zauważyć, że w zaawansowanym stadium pacjenci mogą również zaobserwować czerwoną i piekącą skórę wokół wrzodu na pośladku. Niestety, brak odpowiednich działań może powodować pojawienie się innych zmian skórnych. Objawami towarzyszącymi są także zły nastrój, gorączka oraz powiększone węzły chłonne.

Przyczyny powstawania wrzodów

Jeśli chodzi o wrzody na pośladkach, to najczęściej wywoływane są one przez gronkowca złocistego. Przedostaje się on do skóry przez drobne rany, włosy lub nawet niewielkie zadraśnięcia. Co jeszcze wpływa na występowanie wrzodów? Trzeba tutaj zwrócić uwagę na takie czynniki, jak kiepska kondycja układu immunologicznego, niedobory żywieniowe, cukrzyca, brak właściwej higieny czy podrażnienia skóry licznymi substancjami chemicznymi. Kłopoty z takimi zmianami skórnymi mają również przede wszystkim osoby z chorymi nerkami, wątrobą czy ludzie cierpiący na AIDS lub HIV.

Jak przebiega leczenie?

Jeśli chodzi o niewielkie zmiany skórne na pośladkach, to zazwyczaj znikają one samoistnie. Niemniej jednak nie można bagatelizować tej kwestii. Zawsze warto udać się do lekarza rodzinnego, aby ocenił on konkretną sytuację. Fachowiec powinien oszacować czy dana zmiana skórna nie przeistoczy się w bardziej zaawansowane stadium. Ważne jest to, aby pod żadnym pozorem nie stosować domowych sposobów. Wszystko dlatego, że można odnieść efekt odwrotny od zamierzonego. Rozdrapywanie, nakłuwanie czy wyciskanie wrzodów powoduje, że najczęściej dolegliwości się rozprzestrzeniają. Ewentualnie można łagodzić ból poprzez przykładanie ciepłych kompresów. Jeśli na pośladkach pojawi się większa ilości wyprysków, to wtedy zazwyczaj lekarze zalecają doustną antybiotykoterapię.

Jakie jeszcze zmiany skórne mogą pojawić się na pośladkach?

Warto zwrócić uwagę, że niektórzy borykają się także z trądzikiem skupionym, który jest schorzeniem związanym z pracą gruczołów łojowych. Ropowicza odmiana cechuje się pojawianiem nacieków, torbieli ropnych czy krost zapalnych. W okolicach pośladków może powstać także rogowacenie mieszkowe. Dolegliwość polega na nadmiernym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Przyczyną występowania tej choroby są między innymi niedobór witaminy A, zaburzenia naczynioruchowe czy kwestie genetyczne. Problemy może stwarzać także opryszczka narządów płciowych. Warto wiedzieć, że występuje ona nie tylko w okolicach intymnych, ale także na pośladkach. Trzeba podkreślić, że jest ona wywoływana bezpośrednim kontaktem z zakażoną osobą. Jakie są objawy? Oprócz zmian skórnych występuje także ból oraz świąd. W dalszym etapie powstają także bolesne pęcherzyki.

Co zrobić po wyleczeniu wyprysków na pośladkach?

Dużo osób zastanawia się, jakie kroki należy podjąć po samodzielnym ustąpieniu zmian skórnych czy fachowym wyleczeniu zmian skórnych przez lekarza. Na pewno bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej zmienić pościel i bieliznę. Wszystkie elementy, które miały do czynienia z wypryskami, trzeba starannie i dokładnie wyprać. Pamiętajmy bowiem, że tego typu zmiany skórne są bardzo zaraźliwe. Jeśli ktoś nie chce zatem mieć szybko tego samego kłopotu, to po zakończonej kuracji nie może na przykład spać pod tą samą kołdrą, co w czasie kuracji - wszystko dlatego, że problemy w okolicach pośladków mogą bardzo szybko wrócić...