Jak co roku z początkiem września policjanci rozpoczynają działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Zawsze ich głównym celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej.

Od początku września droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu każdego ucznia, aż do następnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to zawsze starają się zadbać policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi oraz na spotkania z rodzicami . Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego w szczególności dotyczących pieszych i rowerzystów. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.
Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.
Apelujemy więc:
• Rodzicu– dziecko naśladuje Twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!
• Opiekunie – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
• Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!
Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!
W dniach 3 - 7 września 2018r na terenie kraju będą prowadzone działania pod kryptonimem „Bezpieczna droga do szkoły ”. Kontrole gimbusów czy prawidłowość oznakowania dróg w okolicy placówek oświatowych - to tylko niektóre z działań jakie toruńscy policjanci każdego roku podejmują w ramach tego programu.
W czasie takich kontroli funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na podstawowe elementy mające wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Policjanci skrupulatnie sprawdzają między innymi stan techniczny każdego gimbusa oraz jego wyposażenie, a także trzeźwość kierowcy.
Ponadto, w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” patrole Policji na terenie miasta i powiatu toruńskiego weryfikują prawidłowość oznakowania dróg w pobliżu szkół, informując jednocześnie o stwierdzonych nieprawidłowościach instytucje odpowiedzialne za ich usunięcie. Wszystko po to, by wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, dzieci i młodzież mogły bezpiecznie pokonywać swoją codzienną trasę do szkoły i domu.

Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wioletta Dąbrowska