Wiele obowiązków, ale i wiele rąk do pracy

Podstawą zachowania czystości i porządku w domu, w którym są dzieci, jest to aby wszyscy domownicy byli zaangażowani w prace domowe. Niestety często zdarza się, że jedynie rodzice lub sama pani domu sprzątają, a dzieci głównie bałaganią. Taki stan rzeczy powoduje, że dorośli mają nadmiernie dużo pracy na głowie, a latorośle wzrastają w przekonaniu, że ich akurat obowiązki domowe nie dotyczą.

Musimy jednak pamiętać, że to do nas - dorosłych należ nauczenie dzieci sprzątania. Dla nich rzucone szybko hasło "sprzątnij!" kompletnie nic nie oznacza. Już dwulatkowi trzeba zacząć tłumaczyć, że po skończonej zabawie odkłada się rzeczy na miejsce i nie rozlewa się, i nie rozrzuca specjalnie jedzenia oraz zabawek. Oczywiście zrozumienie takich podstawowych zasad zajmie dziecku nawet... kilka lat, ale w końcu nasza praca zaowocuje.

Jak każdy wie w domu stale jest coś do zrobienia, zawsze znajdzie się też coś w czym mogłyby pomóc nam dzieci. Wystarczy się chwilę zastanowić i (przynajmniej na początku) uzbroić w cierpliwość. Musimy nastawić się na to, że przez pierwsze kilka...dziesiąt razy praca nie będzie wykonana perfekcyjnie, ale taka jest cena nauki, nikt nic nie robi od razu idealnie (tyczy się to również dorosłych).

 

Prace domowe dla maluchów (2-3 lata)

Maluszki lubią sortować. Świetnym zadaniem będzie dla nich parowanie skarpetek lub sprzątanie zabawek do konkretnych koszy (np. autka do zielonego, a misie do niebieskiego pojemnika). Trzeba jednak pamiętać, że jeszcze na tym etapie dzieci potrzebują pomocy i zachęty. Najlepiej sprzątanie zamienić w zabawę: kto pierwszy uzbiera kosz pełen zabawek?

 

Maluchy jednak już coś umieją. Możemy zlecać im również proste prace np. wyjęcie ubrań z pralki do kosza na pranie, wytarcie części podłogi mokrą szmatką, stracie kurzy na prostych powierzchniach. Chwalmy dzieci za każdą wykonaną samodzielnie pracę, to dla takiego szkraba duże osiągnięcie.

 

Domowe obowiązki przedszkolaka (4-6 lat)

Przedszkolaki powinny mieć już stałe obowiązki w domu. Na początku mogą się oczywiście buntować (jak we wszystkim), jednak nasza konsekwencja sprawi, że sprzątanie po sobie wejdzie im w nawyk. Przykładowymi pracami domowymi dla przedszkolaka może być:

    • pościelenie własnego łóżka,
    • sprzątnięcie stołu po śniadaniu,
    • ścieranie kurzów,
    • rozładowywanie zmywarki,
    • wyrzucanie śmieci,
    • rozpakowywanie zakupów.



Dziecko w wieku szkolnym a prace domowe

Pamiętajmy, że prace domowe dla dziecka szkolnego, to nie tylko zadania domowe. Dzieci w tym wieku z powodzeniem mogą zacząć pomagać rodzicom przy wszystkich pracach domowych tj. odkurzanie, mycie podłóg, mycie okien, mycie naczyń (ze zmywarką lub bez), robienie prania (wraz z rozwieszaniem i składaniem), przygotowywanie prostych posiłków (np. kanapek, sałatek, łatwego ciasta). Ważne, żeby jednak nie zarzucić młodego człowieka wszystkimi tymi obowiązkami na raz. Dzieci w tym wieku nadal potrzebują się bawić i musimy to uszanować, jak również dać im na to czas. Najlepiej ustalić wraz z dzieckiem harmonogram obowiązków, którego wszyscy domownicy będą przestrzegać w ciągu tygodnia, za co w niedzielę czeka wszystkich nagroda np. wyjście na lody.

 

Informacje dodatkowe

Pod adresem http://generalnaswiezosc.pl/ znajdziesz produkty takie jak między innymi odświeżacze powietrza, pochłaniacze zapachów i nie tylko