Postępują prace związane z nowym zagospodarowaniem skwerów przy Muzeum Etnograficznym i CKK Jordanki. Miasto realizuje tam projekt "Zielona brama gotyckiej starówki”.

Odnowiona zieleń, nowe alejki, ciekawa mała architektura – tak mają jeszcze w tym roku wyglądać dwa duże skwery w centrum Torunia. Na projekt "Zielona brama gotyckiej starówki. Zagospodarowanie i odnowa terenów zieleni w Toruniu" o wartości blisko 7 mln zł miasto zdobyło ponad 3,5 mln zł dofinansowania unijnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo PHU Janusz Ostrowicki z Jasienia.

Wokół Jordanek trwa korytowanie ziemi pod ciągi piesze z nawierzchnią wodoprzepuszczalną. Od strony Czerwonej Drogi powstała konstrukcja żelbetonowa pod przejście w usypywanym wale do publicznej toalety zaplanowanej w kolejnym etapie. Dwie bramy wejściowe zostaną też wykonane w nasypie od strony alei Jana Pawła II. Atrakcją skweru będą oryginalne, indywidualnie projektowane siedziska – tzw. czerwona wstęga. Pojawi się oświetlenie parkowe, w tym iluminacja wybranych elementów. Zostanie uporządkowana istniejąca zieleń, zaplanowano też nowe nasadzenia. Teren będzie wyposażony w stojaki na rowery, kosze, tablice informacyjne, karmniki dla ptactwa oraz system nawodnienia i monitoringu.

Przy Muzeum Etnograficznym budowane są w tej chwili nowe alejki. Robotnicy umacniają podłoże nasypów i ciągów komunikacyjnych, wytyczają nowe ścieżki i ustawiają krawężniki. Na skwerze powstaną dwie fontanny wodne żelbetowe – tzw. mokry chodnik. Przebudowane też będą istniejące miejsca wypoczynku – place od strony ul. Wały gen. Sikorskiego i alei Solidarności. Zieleniec wzbogaci się o nowe ławki i kosze na śmieci, stojaki rowerowe, oświetlenie i monitoring, a także tablice szlaku kulturowo-przyrodniczego Twierdzy Toruń. Po zakończeniu robót budowlanych rozpoczną się prace związane z odnowieniem zieleni. Spośród istniejących drzew i krzewów usunięte zostaną tylko egzemplarze chore i w złym stanie, posadzone zostaną też nowe drzewa, krzewy i byliny, przede wszystkim gatunków rodzimych.
Inwestycja potrwa do jesieni 2019 r.

Fot. Sławomir Kowalski