22-23 czerwca 2019 roku w Toruniu miał miejsce zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Na finał zgodnie z wieloletnią tradycją wybrano nowego Króla Kurkowego oraz Pierwszą Damę. Zostali nimi Paweł Liberadzki i Zofia Orlik. Ponadto prezydentowi Michałowi Zaleskiemu przyznano Krzyż Komandorski, a także wręczono nagrody w zawodach strzeleckich.

Organizatorem zjazdu jest Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu, które ma niezwykle bogatą tradycję sięgającą 1352 roku. Mimo przeróżnych zawirowań historycznych, jak rządy krzyżackie, najazdy szwedzkie, zabory czy dwie wojny światowe, Bractwo odgrywało niezwykle ważną rolę w dziejach naszego miasta. Szczyt rozkwitu nastąpił jednak dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Oprócz aktywności społecznych i charytatywnych, w myśl idei „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” Bractwo prowadziło strzelnicę, ucząc m.in. posługiwania się bronią w razie konieczności użycia jej w niespokojnych czasach. Niestety po II wojnie światowej Bractwo zakończyło swoją działalność, aż 21 lipca 1999 roku nastąpiła reaktywacja.

- Do dzisiaj zawołanie „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” jest w sercach Bractw Kurkowychstwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski. - Ich działalność wywodzi się z idei dbania o pokój i bezpieczeństwo ojczyzny. Bardzo dziękuję za kultywowanie tradycji i za to, że Kurkowe Bractwo Strzeleckie w naszym mieście tę tradycję ciągle nam przypomina, wpaja nam przekonanie co do tego, że my — mieszkańcy Torunia jesteśmy pierwszymi, którzy powinni stawać w gotowości w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia dla swojego miasta, ale i także kraju. To ważne, abyśmy o tym nie zapominali niezależnie od powinności państwowych czy patriotycznych. Te powinności mieszczańskie są równie ważne i istotne.

Prezydent Michał Zaleski został uhoronowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Zjednoczenia. Jak przyznał włodarz Torunia, wyróżnienia nie odbiera indywidualnie, ale dla mieszkańców Torunia, którzy wspierają działalność Bractwa i jego przyjaciół z całej Polski.

- Jest mi niezmiernie miło wręczyć panu ten krzyż komandorski, wiedząc, że jest pan wielkim przyjacielem ruchu brackiego. Jednocześnie chciałbym skierować serdeczne podziękowania dla toruńskich Braci Kurkowych i mieszkańców Torunia za serdeczne przyjęcie, z jakim spotkaliśmy się tutaj podczas naszych obrad i zawodów strzeleckich powiedział prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej Leszek Polak.

Na dzisiejszej uroczystości na Rynku Staromiejskim wręczono również tarcze dla najlepszych strzelców Kurkowych.

Tarcza Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego
1. Zbigniew Lemiech (Wejherowo)
2. Grzegorz Jaskóła (Sieraków)
3. Krzysztof Dyda (Starogard)

Tarcza Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego
1. Józef Jarosz (Toruń)
2. Robert Fałek (Solec Kujawski)
3. Adam Łabuda (Kościerzyna)

Tarcza Króla Braci Kurkowych Pawła Liberackiego
1. Andrzej Borowiak (Piechcin)
2. Krzysztof Dyda (Starogard)
3. Robert Fałek (Solec Kujawski)

Fot. Adam Zakrzewski