Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Przez całe lato 2019 r. na ulicach Torunia oglądać można niezwykłe spektakle w wykonaniu 11 grup artystycznych z całego świata. W programie tegorocznego Festiwalu Teatrów Ulicznych jest 13 wydarzeń plenerowych, prezentowanych w przestrzeni toruńskiego starego miasta.

Podczas 5. edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych wystąpią artyści nie tylko z Polski, ale również z krajów europejskich: Hiszpanii, Rosji czy Austrii, którzy specjalizują się w akrobacji oraz sztuce cyrkowej. W ich spektaklach nie zabraknie astronomicznych akcentów, odwołań do klasyki literatury oraz ulicznego tańca. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Już w najbliższy piątek 12 lipca na Błoniach Nadwiślanych podniebne akrobacje zaprezentuje trupa “Voala Company”.

Hiszpański zespół podczas tworzenia występu “Voala Station” zainspirował się skokami spadochronowymi oraz baletem wodnym. Spektakl przygotowany przez hiszpańską grupę Voala Company łączy latanie wraz z oryginalną, mocną i zmysłową muzyką na żywo, co sprawia, że publiczność czuje najpiękniejsze emocje. Oryginalna kompozycja muzyczna, wykonywana na żywo przez muzyków, zaprasza do pływania w substancji, w której zanurzeni są aktorzy, a jednocześnie pobudza publiczność do poczucia, że latanie jest możliwe. Komedia musicalowa rozpocznie się o godz. 22:00.


Festiwalowych wydarzeń nie zabraknie aż do września:

14 lipca
Dla publiczności Sceny Letniej na barce wystąpi Evgen Malinovskiy. Mieszkający od 1992 roku w Polsce rosyjski piosenkarz-gitarzysta, zagra o godz. 17:00 utwory poezji śpiewanej.

20 lipca
Od godziny 11:00 w różnych miejscach Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia odbędzie się seria happeningów w reżyserii Laury Sonik, inspirowanych twórczością Szekspira. Organizatorami wydarzenia są Teatr Baj Pomorski oraz Fast Book, kampania społeczna realizowana na Wydziale Filologicznym UMK.


Następnie o godz. 21:00 przy Fontannie Cosmopolis w astronomiczną podróż zabierze nas Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta w Chełmży. Koncert wprowadzi do multimedialnego pokazu “50 twarzy Księżyca”, który zaplanowany został z okazji 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Całości dopełni komentarz Piotra Maciejewskiego oraz Jerzego Rafalskiego, autorów Radia Planet i Komet.


27-28 lipca
Dwa spektakle uliczne na Rynku Staromiejskim zaprezentuje wiedeńska grupa “Belle Etage”. Pierwszy z nich, “Timetraveler”, przeniesie widzów w czasie, natomiast drugi, zatytułowany “Tango? Si, Tango!”, zachęci mieszkańców do ulicznego tańca. Teatr stawia na interakcję z publicznością - zwraca uwagę na wyjątkowość danego miejsca i jego atmosferę. Oba spektakle zaczną się o godz. 17:00.


3 sierpnia
Na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu Teatr Adama Walnego wystąpi w sztuce Williama Szekspira “Hamlet”. Dzięki autorskiej technice marionetek podwodnych przeniesiemy się w świat zemsty Ducha zamordowanego Ojca, realizowanej dłońmi żywego syna – Hamleta.


4 sierpnia
Niemiecki zespół “Big Joe Stolle” bluesowym brzmieniem poruszy Toruń na Scenie Letniej na barce. Zagra muzykę inspirowaną latami 60. i 70., we własnej, nowoczesnej aranżacji.


17 sierpnia
"Ogniste uliczne widowisko, gdzie zdarzyć może się wszystko” - w taki sposób Fundacja Sztukmistrze określa pokaz “Szafa Show”. Przedstawienie, które będzie miało miejsce na Rynku Staromiejskim w Toruniu, jest przeznaczone dla dzieci, jak i dorosłych. Lubelscy performerzy swoim ogniowym pokazem opowiedzą historię trzech postaci: Ninja, Pandy i dyrektora cyrku Santiago.


6 września
“Alicja w krainie czarów” w pogoni za białym królikiem odnajdzie się na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego przeniesie tę wiktoriańską opowieść we współczesne realia.


7 września
Toruńska grupa “Cyrkowa Events” ostatniego dnia festiwalu zaprezentuje na Rynku Staromiejskim spektakl łączący świat teatru i cyrku - “Piraci”. Rozpocznie się on paradą ulicami miasta wraz z łodzią, która zacumuje na końcu trasy.

Fot. RCA-photography