Słuchacze Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowali 7 października rok akademicki 2019/2020.

Poniedziałkowa uroczystość w Auli UMK przy ul. Gagarina zgromadziła liczne grono słuchaczy TUTW i honorowych gości. Jak co roku zabrzmiał tradycyjny „Gaudeamus” w wykonaniu uniwersyteckiego chóru seniorów „Melodia”. Prof. dr hab. Andrzej Kus, professor emeritus z Centrum Astronomii UMK, wygłosił wykład inauguracyjny pt. "Tajemniczy Wszechświat". Gościem inauguracji był też prezydent Torunia.

- Jesteście Państwo studentami złotego uniwersytetu! mówił Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia. - Życzę, by ten kolejny rok akademicki przyniósł Wam jak najwięcej miłych spotkań, bo to one są w tym wszystkim najważniejsze, i jak najwięcej wiedzy, ciekawych informacji, których Państwo oczekujecie i które trafią do Was od wykładowców prowadzących zajęcia. Życzę, aby ta wiedza się przydała w Waszym życiu prywatnym i społecznym oraz w działaniach na rzecz innych, bo przecież studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku są właśnie tymi, którzy chętnie pomagają innym i dzielą się swoją wiedzą.

Podczas inauguracji ogłoszono wyniki VIII edycji konkursu plastycznego dla UTW z województwa kujawsko-pomorskiego i regionu pn. „Kolorowy Trzeci Wiek”, organizowanego pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wystawę nagrodzonych prac można było obejrzeć w foyer auli. Wręczono również pamiątkowe statuetki i dyplomy 30-lecia TUTW osobom, które nie mogły uczestniczyć w gali jubileuszowej w czerwcu br.

Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku świętuje w tym roku 30-lecie istnienia. Powstał w kwietniu 1989 r. jako szesnasta tego typu placówka w Polsce. Organizacyjnie współpracuje z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Oferta TUTW jest skierowana do emerytów i rencistów zainteresowanych kształceniem umiejętności w różnorodnych dziedzinach: językowych, komputerowych, sportowych, artystycznych i rekreacyjnych. Słuchacze biorą udział w wykładach, warsztatach, zajęciach dyskusyjnych i praktycznych, organizują wyjazdy oraz spotykają się na wielu wydarzeniach kulturalnych, popularnonaukowych i towarzyskich.

Fot. Lech Kamiński