W PIERWSZYM RZĘDZIE
„Znaki”
– projekcja filmu dokumentalnego
w reżyserii Wojciecha Klimali

Comiesięczne spotkania filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie są propozycją dla osób realizujących własne projekty filmowe, tych, które pierwsze takie próby mają jeszcze przed sobą i oczywiście dla wszystkich miłośników sztuki filmowej. Organizatorzy pragną zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

Najnowszy dokument Wojciecha Klimali, ubiegłoroczne Znaki, można potraktować jak współczesną wersję baśni o Kopciuszku. Film jest …sensualną opowieścią o utalentowanej, głuchej dziewczynie w świecie słyszących. Opowieścią, w której …każdy gest wart jest więcej niż tysiące wypowiedzianych słów. Bohaterką filmu jest Iwona Cichosz, z pozoru zwykła dziewczyna. Jednak jej życie diametralnie zmienia się, gdy została Miss Świata Głuchych 2016. Blask fleszy, liczne obowiązki miss, podróże, udział w talent show, walka o prawa niesłyszących – a w tym wszystkim niespodziewanie rodzi się miłość… Jaką cenę przyjdzie zapłacić bohaterce za życie w bajce?

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Wojciech Klimala, absolwent Filmova Akademie Miroslava Ondříčka (FAMO) w Pisku (Czechy) oraz programu Dok Pro w Szkole Wajdy w Warszawie. Jest autorem filmów dokumentalnych i krótkometrażowych fabuł. Zasłynął obrazem Hugo, poruszającą opowieścią o relacji dziadka i wnuka, rodzącej się między nimi więzi oraz próbie uporządkowania na nowo życia po śmierci matki chłopca. Za film Hugo Wojciech Klimala otrzymał między innymi nagrodę za najlepszy debiut z Europy Wschodniej na Warszawskim Festiwalu Filmowym w roku 2017. Film nominowano do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w czterech kategoriach: Najlepsza reżyseria, Najlepszy montaż, Najlepsze zdjęcia oraz Najlepszy film dokumentalny. Z kolei najnowyszy film Klimali otrzymał nagrodę Platinum Reel w konkursie filmów dokumentalnych na Nevada International Film Festival w Las Vegas.

Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P. Poprzez te spotkania, jak deklaruje, …pragnie zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

Wstęp wolny! Zapraszamy!