Film „Republika. Narodziny legendy" w reżyserii Ryszarda Kruka kontynuuje cykl zagranicznych pokazów – tym razem zostanie zaprezentowany w Londynie.

Londyńska premiera dokumentu odbędzie się w sobotę 9 listopada 2019 r. o godzinie 15:00.

Pokaz zorganizowany w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) stanowi element cyklu, w którym prezentowane są najlepsze polskie produkcje. Dotychczas Polonia miała możliwość obejrzeć: „Miasto 44", „Ostatnią Rodzinę" oraz „Boże Ciało", które jest polskim kandydatem do Oskara.

„Republika. Narodziny legendy" zainauguruje obecność polskiego kina dokumentalnego w POSK. Partnerem cyklu pokazów produkcji polskich i o Polsce jest Polska Organizacja Turystyczna. Partnerem spotkania z filmem „Republika. Narodziny legendy" jest województwo kujawsko-pomorskie.

Na projekcję zaprasza Polska Ambasada w Londynie oraz portal londynek.net.

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie, powstały z inicjatywy prof. inż. Romana Wajdy, obchodzi w tym roku 55-lecie istnienia. Obecna siedziba na King Street została ufundowana 45 lat temu przez społeczność polską w Wielkiej Brytanii. To tu mieści się obecnie Biblioteka Polska w Londynie, która powstała jeszcze w 1942, odbywają się wystawy, pokazy filmów i przedstawienia teatralne. Tutaj mają również siedzibę liczne organizacje, m.in. Zjednoczenie Polskie, Instytut Józefa Piłsudskiego, Polski Uniwersytet na Obczyźnie, Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów.