Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła? Poznaj 5 najważniejszych zalet

Zainteresowanie pompami ciepła wciąż rośnie. Coraz więcej firm i gospodarstw domowych rezygnuje ze szkodliwych dla środowiska „kopciuchów”, stawiając na nowoczesne rozwiązania. Czy warto dołączyć do ich grona i zdecydować się na pompę ciepła? Sprawdź, jak możesz na tym skorzystać.

Jak działa pompa ciepła – rodzaje i zastosowanie

Pompa ciepła to rozwiązanie z zakresu OZE, służące do ogrzewania, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Na czym dokładnie to polega? Pompa jest ekologicznym urządzeniem grzewczym, działającym na zasadzie odwrócenia procesu termodynamicznego. Oznacza to, że pobiera niskotemperaturową energię zgromadzoną w gruncie, wodzie lub powietrzu, aby przekazać energię cieplną o wyższej temperaturze wprost do wnętrza Twojego domu.

W zależności od źródła, z którego jest pobierana energia, wyróżnia się pompy ciepła:

  • gruntowe,
  • powietrzne (np. powietrze-woda),
  • wodne (np. solanka-woda).

Warto pamiętać, że energia zgromadzona w wymienionych zasobach jest niewyczerpana i stale dostępna. Daje to zaś ogromny komfort oraz poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich domowników.

Zalety ogrzewania pompą ciepła

Instalacja grzewcza w domu powinna być ekonomiczna, efektywna oraz funkcjonalna. Nie bez znaczenia jest też niska awaryjność oraz komfort użytkowania. Osoby dbające o środowisko, często biorą pod uwagę również wymiar ekologiczny. Zastanawiasz się, jak wypada pod tym względem pompa ciepła? Poniżej znajdziesz jej najważniejsze zalety.

  1. Korzyści finansowe

Urządzenia wykorzystujące odnawialną energię są o wiele efektywniejsze energetycznie od instalacji opartych na paliwach kopalnych. Zużycie energii elektrycznej jest zaś w ich przypadku niezwykle niskie nawet przy ujemnych temperaturach. Nie musisz też kupować paliwa na zapas, ponieważ jest ono stale dostarczane przez sieć.

Ekonomiczność pompy wynika też z niskich kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem komina, magazynu opału lub kotłowni. Jeśli zaś chcesz jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania, możesz połączyć pompę z instalacją fotowoltaiczną. To duet idealny, który zapewni oszczędności, a przy okazji podniesie wartość budynku.

  1. Ekologia

Pompa ciepła nie emituje szkodliwych spalin i pyłów. Energię potrzebną do pracy pobiera bowiem w ok. 75 proc. z odnawialnych źródeł energii, a pozostałe 25 proc. z energii elektrycznej. Oznacza to, że nie wydziela zanieczyszczeń wywierających negatywny wpływ na środowisko. Zielona energia służy zaś nie tylko naszej planecie, ale także Twojemu zdrowiu: dzięki niej nie musisz już wdychać dymu, który powoduje groźne choroby.

  1. Bezpieczeństwo

Instalacje olejowe i paliwowe stwarzają ryzyko zatrucia czadem. Nieszczelności w kotłach i przewodach gazowych grożą z kolei wybuchem. Ryzyko takich niebezpiecznych zdarzeń nie istnieje w przypadku pomp ciepła. Są bowiem uznawane za jedno z najbezpieczniejszych sposobów ogrzewania. Jednocześnie cechują się wyjątkowo niską awaryjnością, dlatego nie musisz obawiać się żadnych, nagłych problemów. Z pompą ciepła możesz spać spokojnie!

  1. Komfort użytkowania

Pompa ciepła to urządzenie niemal bezobsługowe. Nie wymaga ciągłej kontroli, a raz zaprogramowana będzie działać do momentu, kiedy zmienisz jej ustawienia. Panele sterowania są też niezwykle intuicyjne, dlatego poradzi sobie z nimi każda osoba, nawet nieposiadająca żadnej wiedzy technicznej.

  1. Atrakcyjne dofinansowanie

Obawiasz się, że montaż pompy ciepła jest powyżej Twoich możliwości finansowych? Jest to rozwiązanie ekologiczne, dlatego wciąż powstają atrakcyjne, ogólnopolskie programy, mające za zadanie spopularyzowanie OZE (np. Czyste Powietrze). Decydując się na pompę ciepła, możesz więc skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań, które znacznie obniżą koszty instalacji.

Wybierz odpowiednią dla siebie pompę ciepła

Wiesz już, dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła? Pora przejść do działania i wyboru odpowiedniego urządzeniem. Jeśli chcesz, aby instalacja cechowała się wysoką wydajnością oraz idealnym dopasowaniem do Twoich potrzeb, dobrym wyborem będzie pompa ciepła Stiebel Eltron. Niemiecka precyzja i ponad 45 lat doświadczenia dają pewność, że inwestycja szybko się opłaci. Fachowe doradztwo i bogata paleta rozwiązań (pompy ciepła powietrze-woda, solanka-woda i pompy do ciepłej wody użytkowej) to zaś gwarancja udanego zakupu.