Czy wiesz, że ryzyko urodzenia chorego dziecka wynosi od 3 do 5%? Nie wszystkie wady genetyczne są związane ze stanem zdrowia i wiekiem rodziców. Czasami do aberracji chromosomowych dochodzi w sposób zupełnie losowy. Urodzone z wadami rozwojowymi maluszki wymagają specjalnej opieki, ale dziś wiele chorób można leczyć jeszcze w okresie życia płodowego. By jednak tak się stało, konieczne są wcześniejsze badania prenatalne.
Dlaczego warto robić badania prenatalne?
Badaniom prenatalnym powinna poddać się absolutnie każda kobieta oczekująca dziecka. Nie ma tu znaczenia jej wiek, stan zdrowia lub historia poprzednich ciąż – diagnostyka rozwijającego się płodu zawsze zwiększa szansę na odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości. Ryzyko urodzenia chorego dziecka wynosi od 3 do 5% i zwiększa się na skutek zaawansowanego wieku matki lub chorób genetycznych w rodzinie. Nigdy jednak nie można wykluczyć aberracji chromosmowych nawet u zdrowej pary. Badania prenatalne w ogromnej większości przypadków dają ulgę i spokój, po potwierdzeniu, że ciąża rozwija się prawidłowo, a dziecko jest wolne od wad. Nawet jednak wtedy, kiedy pewne nieprawidłowości zostaną wykryte, przyszli rodzice są lepiej przygotowani na przyjęcie na świat wymagającego intensywnej opieki maluszka. Mogą rozważyć leczenie jeszcze w czasie trwania ciąży, poszukać opieki psychologicznej czy zorientować się, który szpital posiada najlepiej wyposażony oddział ratujący noworodki.
Jakie zaleca się badania w ciąży?
Badania prenatalne to tak naprawdę każde badania w ciąży. Tym mianem określamy więc również zlecane rutynowo badania biochemiczne krwi oraz diagnostykę obrazową za pomocą aparatu USG. Tego typu badania pozwalają na wykrycie nawet 95% wad rozwojowych u dziecka. Czasami jednak choroba nie jest możliwa do zdiagnozowania tą metodą i wtedy ujawnia ją dopiero badanie inwazyjne. Podstawowym, najczęściej wykonywanym badaniem tego typu jest amniopunkcja genetyczna. Polega ona na nakłuciu igłą jamy owodni i pobrania próbki płynu owodniowego. Inwazyjny charakter badania budzi często obawy kobiet ciężarnych, ale należy zaznaczyć, że igła wkuwana jest możliwie jak najdalej od płodu. Badania prenatalne nieinwazyjne i inwazyjne są więc bezpieczne dla matki i dziecka.
Kiedy i gdzie robić badania prenatalne?
Badania prenatalne zalecane są dla kobiet po 35. roku życia. Także w tej grupie wiekowej można ubiegać się o refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Tak naprawdę jednak każda przyszła matka powinna rozważyć prenatalne badania w ciąży. Jeśli natomiast zastanawiasz się, gdzie robić badania prenatalne, polecamy toruńskie Centrum Medyczne Nowa Ginekologia. Jest to placówka działająca w ramach sieci Citomed, która oferuje pełen zakres badań prenatalnych na NFZ lub prywatnie. Dzięki skorzystaniu z usług Nowej Ginekologii zdobędziesz dokładną wiedzę o stanie zdrowia swojego dziecka i możliwość odpowiedniego przygotowania się na każdą ewentualność. Zarejestruj się telefonicznie i skorzystaj z badania w jednej z najnowocześniejszych poradni ginekologicznych.