Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

26 czerwca 2020 roku wychowankowie toruńskich szkół rozpoczęli wakacje odbierając świadectwa szkolne. Uczniowie klasy II Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zespole Szkół Muzycznych otrzymali je z rąk prezydenta Michała Zaleskiego. To nagroda za najlepszą średnią.

Do klas VIII szkół podstawowych i artystycznych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń uczęszczało w tym roku szkolnym 1652 uczniów. Najwyższą szą średnią ocen i najwięcej sukcesów edukacyjnych zdobyli uczniowie klasy II OMS w Zespole Szkół Muzycznych (odpowiednika klasy VIII w szkole podstawowej). Ich średnia ocen wynosi 5,27 (5,22 licząc przedmioty muzyczne).

W nagrodę za wysokie wyniki w nauce i imponujące osiągnięcia prezydent Michał Zaleski spotkał się z najlepszą klasą i wręczył im świadectwa szkolne wraz z upominkami.

- Wspięliście się na wyżyny i to w tak trudnym okresie! Wielkie gratulacje należą się Wam także za Waszą działalność artystyczną – w takie szkole, jak Zespół Szkół Muzycznych nie można pomijać tego, że muzyka jest Waszą pasją. Rozpoczynacie teraz upragnione wakacje, proszę Was jednak abyście nie lekceważyli zagrożenia. To ma być radosny czas, ale zachowajcie ostrożność! Pandemia się przecież nie skończyłamówił do zgromadzonych na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego prezydent.

Klasa wyróżniona przez prezydenta liczyła 25 uczniów. W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie z II OSM II stopnia zdobyli łącznie 15 tytułów laureata lub finalisty konkursów przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty (10 laureatów, 5 finalistów). Znaleźli się wśród nich także stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Torunia.

Uczniowie z najlepszej klasy angażowali się także w życie pozaszkolne – występowali w kapeli grającej muzykę ludową, uprawiali sport (piłka nożna, pływanie, jeździectwa, rolki) czy brali udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Jedna z uczennic ponadto zdobyła w tym roku szczyt Kilimandżaro.

Prezydent nagrodził i pogratulował także Kindze Litowskiej dyrektorowi Zespołu Szkół Muzycznych, pani Ewie Solarczyk, która w ubiegłym roku była wychowawcą najlepszej klasy oraz ich tegorocznej wychowawczyni pani Marcie Samolej-Chmielewskiej.

fot. Lech Kamiński