Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Kobieta pod tablicą Matki Polki Sybiraczki przy kościele na Koniuchach

W środę 16 września 2020 r. w Toruniu odbędą się uroczystości z okazji Dnia Sybiraka.

O godz. 11.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych i pomordowanych Sybiraków oraz ich rodzin. O godz. 12.00 uczestnicy uroczystości zgromadzą się pod tablicą Matki Polki Sybiraczki, gdzie zaplanowano złożenie kwiatów, okolicznościowe wystąpienia i wręczenie madalu Pro Patria, przyznawanego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobom i instytucjom "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".

Światowy Dzień Sybiraka, obchodzony w rocznicę sowieckiego ataku na Polskę 17 września 1939 r., upamiętnia tragiczne losy tysięcy Polaków wywiezionych po wybuchu II wojny światowej w odludne rejony Rosji. W surowych, nieludzkich warunkach dalekiej Syberii wielu z nich zmarło, a ci, którym udało się przetrwać i powrócić do kraju, przypłaciło lata zesłania utratą zdrowia i tragicznymi wspomnieniami. Przez lata peerelowskiej propagandy próbowano zatrzeć pamięć o Sybirakach. Dopiero w latach 90-tych, po przemianach ustrojowych w Polsce, zesłańcy i ich potomkowie zaczęli obchodzić 17 września jako swoje święto, a w 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił oficjalnie 17 września Dniem Sybiraka.

Organizatorem toruńskich obchodów jest Związek Sybiraków Oddział i Koło Toruń. Patronat nad uroczystością objął Prezydent Miasta Torunia.

Fot. Adam Zakrzewski