Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Plakat akcji Sprzątanie Świata, przedstawia grafikę z reklamówką plastikową

Sprzątanie świata to coroczna międzynarodowa kampania odbywająca się zawsze w trzeci weekend września. W tym roku Wielki Finał będzie odbywać się od piątku 18 września do niedzieli 20 września 2020 r.

Kampania polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Pomysł akcji sprzątania świata narodził się w Australii - po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy to 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w sprzątaniu śmieci z terenów portu. Rok później akcja objęła swoim zasięgiem całą Australię.

W 1994 r. Mira Stanisławska-Meysztowicz zainicjowała tę akcję pod nazwą: „Sprzątanie świata - Polska". Patronem i koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. Tegoroczne sprzątanie świata przebiegać będzie pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Ten motyw przewodni ma inspirować i motywować do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe, do usunięcia jak największych ilości plastiku z codziennego życia. Ponadto nawołuje do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań i do odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych.

Tegoroczna edycja wydarzenia będzie niewątpliwie różnić się od poprzednich z powodu pandemii Covid-19, ale nie zapominamy, że planeta Ziemia to nasz wspólny Dom. Nie mamy innego i to my musimy o niego zadbać. Zachęcamy, aby każdy indywidualnie lub z najbliższą rodziną, w gronie przyjaciół lub z sąsiadami posprzątał swój najbliższy kawałek Ziemi. Pamiętajmy również o tym, żeby nie zaśmiecać naszego otoczenia. Należy również pamiętać jak trudno degradowalny jest plastik. Nas już nie będzie, a plastikowa butelka, woreczek czy rękawiczka pozostanie w środowisku.

Tegoroczny program 27. edycji akcji „Sprzątanie świata – Polska” i więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej: www.naszaziemia.pl.

W Toruniu w sobotę 19 września 2020 r. w godz. 10:00-14:00 Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaprasza na Rynek Nowomiejski na wspólną imprezę. Podczas wydarzenia odbędą się liczne gry i zabawy ekologiczne, a także zaprezentowane zostaną specjalistyczne pojazdy spółki MPO.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest problem plastiku. Pracownicy Centrum Edukacji Ekologicznej będą zachęcać mieszkańców, aby zastanowić się, czy możemy zredukować zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów. Przypomną oni zasady prawidłowej segregacji śmieci w naszych gospodarstwach domowych, a także potwierdzą prawdziwość zasady "zgniecenie ma znaczenie". Nie zabraknie kolorowanek i łamigłówek dla młodszych i nieco starszych gości. Będzie można zakręcić kołem fortuny i przy odrobinie szczęścia wygrać wybraną nagrodę. Obsługa zaprosi również do pamiątkowego zdjęcia przy ściance promującej selektywną zbiórkę odpadów. O godz. 12.00 odbędzie się konkurs wiedzy z nagrodami, głównie dla dorosłych.

W akcję włączą się Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Dobrzejewice, które na swoim stoisku będzie prowadzić konkursy przyrodnicze. W zamian za aktywny udział leśnicy rozdadzą uczestnikom imprezy sadzonki drzew i krzewów.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i wolny dla wszystkich, organizuje je Gmina Miasta Toruń i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu.