Bezpieczeństwo i przestrzeganie wszelkich zasad BHP i ppoż. to bardzo ważne czynniki, które zabezpieczają zarówno pracowników, jak i samych właścicieli firm. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest zorganizowanie godnych warunków pracy, a także  dostarczenie kadrze prawidłowego i dostosowanego do rodzaju wykonywanych czynności akcesoriów. Wśród ważnych elementów wyposażenia każdej osoby podejmującej się wykonania danego działania jest odpowiedni strój roboczy lub ochronny. Czym są i czym różnią się poszczególne rodzaje odzieży? Kiedy i w jakich warunkach stosować ubranie ochronne? Jak wykonane są poszczególne elementy wyposażenia roboczego?

Odzież robocza a ochronna

Choć wielu ludziom pojęcia te mogą wydawać się na pierwszy rzut oka takie same, to w praktyce oznaczają dwa różne sposoby ochrony. Nie należy ich ze sobą mylić, a wyposażając kadrę warto zwrócić uwagę na charakter pracy oraz dokładna definicję dotyczącą zabezpieczenia podwykonawców. Czym zatem jest odzież robocza, a jakie właściwości posiada ubranie ochronne? Odzież robocza to strój wykorzystywany w pracy, która nie przynosi zagrożeń zdrowotnych lub nie naraża pracowników na powstanie jakichkolwiek uszczerbków. Jej zadaniem jest ochrona przez zalaniem, zabrudzeniem czy zniszczenie własnej odzieży. Akcesoria te powinny być przede wszystkim wygodne, nie ograniczać ruchów, jak również być dostosowane do konkretnego stanowiska. Tego rodzaju ubranie i wszelkie dodatki są własnością pracodawcy, tak więc po zakończeniu umowy wykonawczej, pracownik zobowiązany jest do zwrotu poszczególnych przedmiotów. W skład odzieży roboczej wchodzą m.in.:

  • koszulki, koszule,
  • spodnie,
  • kombinezony,
  • obuwie,
  • rękawice, okulary, przyłbice, itp.
  • wszystkie wyżej wymienione rodzaje odzieży oferuje sklep BHP Krosno

Odzież robocza i ochronna - różnice, cechy i wykorzystanie

Odzież robocza i ochronna to obowiązkowe elementy wyposażenia każdego pracownika. Stój ochronny w przeciwieństwie do wyżej opisanych ubrań roboczych, ma za zadanie chronić wykonawców, wystawionych na ciężkie warunki pracy. Jego celem jest ochrona zdrowia i życia pracownika. Elementy te wykonane są ze specjalnych materiałów zapobiegających np. dostanie się do ciała środków chemicznych, działania wysokich lub skrajnie zimnych temperatur, chroniących przed zgnieceniem lub innymi urazami.

Wśród popularnych akcesoriów ochronnych znajdują się przede wszystkim:

  • buty ze wzmocnionym przodem lub specjalną podeszwą, antypoślizgowe,
  • kombinezony kwasoodporne, wodoodporne,
  • odzież ognioochronna,
  • elementy dodatkowe - kaski, okulary, rękawice, itp.

Kiedy i w jakich warunkach stosować szczególne środki ochrony

Odzież robocza i ochronna to środki zapobiegawcze, które chronią przede wszystkim od zabrudzeń, zniszczeń czy powstawania uszczerbków na zdrowiu. Strój roboczy wykorzystywany jest m.in w branżach takich jak: handel, gastronomia, mechanika samochodowa, przewóz kurierski, itp.

Odzież ochronna wykorzystywana jest w ciężkich i szczególnych warunkach pracy. Dzięki prawidłowo dobranemu wyposażeniu pracownicy są odpowiednie zabezpieczeni, jak również mogą podjąć się wykonywania trudnej pracy. Ten typ ochrony stosowany jest w profesjach takich jak: pracownik straży pożarnej, policji, badań laboratoryjnych, produkcji, itp.