Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Wczoraj (03.12.2020) pracownicy sanepidu w asyście policjantów przeprowadzili kontrole w dwóch toruńskich galeriach handlowych. Urzędnicy wraz z funkcjonariuszami sprawdzali czy pracownicy i klienci przestrzegają zaleceń sanitarnych.

Policjanci  i pracownicy sanepidu od momentu wprowadzenie obostrzeń sprawdzają czy mieszkańcy stosują się do zaleceń sanitarnych. W ostatnim czasie funkcjonariusze prowadzą działalność profilaktyczną i edukacyjną w stosunku do osób zarządzających sklepami wielkopowierzchniowymi. Pojawiają  się w takich miejscach niezapowiedzianie i sprawdzają czy obostrzenia sanitarne są przestrzegane.

W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych sprawdzeń. Funkcjonariusze będą prowadzić  je samodzielnie, ale też wspólnie z pracownikami sanepidu. Ścisłą współpracę  współpracę  w tym zakresie z sanepidem nawiązaliśmy  od początku pandemii. Dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców  pod każdym względem to wspólna sprawa wszystkich instytucji i służb za nie odpowiedzialnych.  Dlatego  należy spodziewać się  kolejnych   działań  z urzędnikami tej instytucji. Dzisiaj skontrolowano blisko 40 sklepów. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości a właściciele i personel odnosiła się do nich z ogromną wyrozumiałością.

Przedmiotem  takich sprawdzeń  pracownicy sanepidu objęli m.in. informację o ilości osób, które mogą jednocześnie przebywać w obiekcie,  zakres przestrzegania ilości osób wchodzących do danego sklepu w jednym czasie,  właściwy dystans osób oczekujących na wejście lub przy kasach. Do tego ustytuowanie w widocznym miejscu i właściwie opisane środki dezynfekujące dla klientów i  te do odkażania dla pracowników. Jeśli środki były przelewane z  pojemnika zbiorczych, kontroli podlegała  również specyfikacja środka dezynfekującego. Pracownicy sanepidu zwracali również uwagę na  dezynfekcję przedmiotów, z którymi mają kontakt klienci np. koszyki, tekstylia.

Przypominamy o tym, że klienci  w sklepach powinni nosić maseczki. Zwracamy uwagę służbą ochrony oraz pracownikom sklepów, aby zwracali uwagę na ten aspekt. Kontrolujemy także czy wszystko jest oznakowane i m.in. czy każdy obiekt ma udostępnione środki do dezynfekcji rąk.

Należy  przypomnieć, że za brak  osłony ust i nosa może grozić 500 złotych mandatu. Zawsze policjanci  przed nałożeniem mandatu pouczają osoby, że możemy odmówić jego  przyjęcia  a wówczas sprawę rozstrzygnie sąd.

  • wnętrze galerii handlowej. Kobieta czyta etykietę na butelce, za nią stoi policjant