Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

W najbliższą niedzielę Mikołajki. To doskonała okazja do przypomnienia pieszym o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Okres jesienno-zimowy to czas, w którym częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Dlatego policjanci z toruńskiej komendy wspólnie z dziennikarzami Radia GRA oraz Mundurowym Klubem Motorowym RP będą na terenie Torunia rozdawać elementy odblaskowe.

Mikołajki to doskonała okazja do przypomnienia pieszym o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. W niedzielę (06.12) startuje akcja „Mikołajkowo - Odblaskowo”. Policjanci z toruńskiej komendy wspólnie z dziennikarzami Radia GRA oraz Mundurowym Klubem Motorowym RP ruszają z odblaskowym patrolem. Funkcjonariusze będą rozdawali opaski odblaskowe. Na najmłodszych czekają upominki z okazji "Mikołajek". Niespodzianki przewidziane są również dla kierujących, którzy przy przejściach dla pieszych zatrzymują się i pozwalają bezpiecznie przemieścić się osobie pieszej.

Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Powodem takich zdarzeń jest nie tylko pogorszenie się pogody czy faktu, iż dzień jest krótszy, ale przede wszystkim słaba widoczność pieszych na drogach. W tym okresie często zakładamy ciemną odzież. Podczas złej pogody, przy słabej  widoczności, kierujący pojazdem nie zawsze jest w stanie zobaczyć pieszego oraz odpowiednio zareagować. Nagła reakcja kierującego w  tzw.  ostatniej chwili od zauważenia pieszego lub rowerzysty, który wręcz zlewa się z panującymi ciemnościami jest i może być powodem wielu nieszczęśliwych wypadków w tym również i śmierci.

Policjanci przypominają o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.