Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Uwaga, gołoledź w Toruniu utrzyma się także z piątku na sobotę 19/20 lutego! Bądźmy ostrożni na chodnikach i ulicach! Seniorzy i osoby niepełnosprawne proszeni są o pozostanie w domach.

W piątek 19 lutego 2021 r. toruńskie chodniki i ulice zamieniły się w prawdziwe lodowisko. Choć miejskie służby drogowe od wczesnego rana walczyły z marznącym deszczem, sypiąc mieszankę piasku i soli na drogach I i II kategorii, lodowa pokrywa przy ujemnej temperaturze tworzyła się w kilka chwil. W pierwszej kolejności uszorstniane były miejsca szczególnie ważne na drogowej mapie miasta - mosty, wiadukty, estakady i drogi wylotowe z miasta.

Po południu sprzęt jeździł po drogach III kategorii. Piaskiem posypywano chodniki komunalne oraz przystanki komunikacji miejskiej. Z kolei Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zadbało o starówkę - również ona została odpłużona i posypana piaskiem.

Choć służby miejskie odpowiedzialne za walkę z zimą będą pracowały na drogach w piątek do późnych godzin wieczornych, prognozy na najbliższe godziny nie są optymistyczne. Wydział Ochrony Ludności ostrzega, że oblodzenie chodników i nawierzchni dróg w Toruniu utrzyma się aż do sobotniego rana 20 lutego. Przy opadach deszczu i prognozowanej temperaturze minimalnej od -3C do 0C (przy gruncie nawet do -5C), musimy nadal zachować wyjątkową ostrożność na chodnikach i ulicach.

- Apel o zachowanie ostrożności kieruję szczególnie do osób starszych i nie w pełni sprawnych - mówi Ireneusz Makowski, zastępca dyrektora MZD. - Doświadczenie pokazuje, że przy gołoledzi posypywanie piaskiem pomaga na krótko, bo na uszorstnionej nawierzchni po chwili znowu tworzy się lód. Tym bardziej warto pozostać w domu - dodaje Ireneusz Makowski. W związku z zapowiadaną na kolejną noc gołoledzią służby miejskie są w pełnej gotowości.

Informacje pogodowe dla naszego regionu przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

Fot. Małgorzata Litwin