Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoich domach jednorodzinnych. Ma na to również wpływ ekonomia, ponieważ energia elektryczna w naszym kraju jest wyjątkowa droga. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną pozwoli więc na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd, a przy odpowiedniej konfiguracji i ustawieniu, nawet na uzyskanie niezależności energetycznej. Czy warunki w naszym kraju są jednak dobre dla fotowoltaiki? Jak wygląda sytuacja produkcji prądu przez panele w miesiącach zimowych?

Czy produkcja prądu z paneli fotowoltaicznych jest w Polsce możliwa?

Warunki i nasłonecznienie panujące w naszym kraju są bardzo dobre do produkcji energii elektrycznej ze słońca. Zakłada się, w przypadku terytorium Polski mamy do czynienia z około 150 dniami ze słońcem. Pozwala to na bardzo efektywne działanie instalacji fotowoltaicznej. Co bardzo ciekawe, nowoczesne panele do wytwarzania prądu nie potrzebują bezpośredniego kontaktu ze słońcem. W związku z tym w dni pochmurne również są w stanie działać i dostarczać energię elektryczną do naszego domu lub mieszkania.

W przypadku fotowoltaiki, kluczowe jest odpowiednie ustawienie całej instalacji. Nawet najmniejsze zacienienie powierzchni panelu może spowodować znaczne obniżenie jego efektywności. Należy więc zadbać o to, aby panele nie znajdowały się w bezpośrednim kontakcie z drzewami lub budowlami, które mogą zacieniać instalację. Bardzo ważne jest również odpowiednie ustawienie fotowoltaiki. Należy bowiem pamiętać, że montaż pod złym kątem będzie negatywnie wpływał na efektywność jej działania i produkcję prądu.

Czy panele fotowoltaiczne są efektywne zimą?

Czy panele fotowoltaiczne działają zimą?

Bardzo dużo osób twierdzi, że fotowoltaika nie działa zimą. Jest to błędnie twierdzenie, ponieważ w zimę również trafiają się dni słoneczne. Ponadto, produkcja prądu przez panele jest możliwa również w pochmurne dni. Należy pamiętać jednak, że efektywność będzie wówczas zdecydowanie niższa. W przypadku naszego kraju, za prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne, obowiązuje rozliczenie roczne. W związku z tym, energię wyprodukowaną w nadwyżce latem, możemy wykorzystać w okresie zimowym. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w okresie letnim produkcja prądu będzie na znacznie większym poziomie, niż w okresie jesienno-zimowym.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego jest dość dużą inwestycją. W zależności od paneli i podzespołów jakie wybierzemy, jej cena waha się od około 20 000 złotych do 30 000 złotych. Są to oczywiście ceny szacunkowe, dlatego nie należy się nimi sugerować. Zakłada się, że zwrot z inwestycji w fotowoltaikę jest dostępny po około 10 latach.

Czas ten można skrócić dzięki dotacjom do paneli oraz preferencjom podatkowych. Zakup paneli fotowoltaicznych będziemy mogli umieścić bowiem w kosztach podczas rozliczenia podatku dochodowego. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne są zdecydowanie bardziej dostępne dla osób fizycznych i chętniej montowane w domach wolnostojących.