Już 4 maja 2021 roku rozpoczynają się matury. W Toruniu do tego egzaminu przystąpią 2783 osoby, z czego 2133 osób to tegoroczni absolwenci.

30 kwietnia 2021 r. jest ostatnim dniem zajęć dla uczniów kończących liceum i technikum. Zgodnie ze szkolną tradycją, tego dnia absolwenci uroczyście odbierali świadectwa szkolne. W 2021 roku, z uwagi na pandemię, świadectwa i inne dokumenty abiturienci będą odbierali indywidualnie lub w małych grupach w sposób ustalony przez dyrektora szkoły i z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

Dyrektorzy wszystkich szkół prowadzonych przez GMT potwierdzili gotowość do przeprowadzenia egzaminu maturalnego z uwzględnieniem stanu epidemii. Szkoły są wyposażone w środki ochrony osobistej i płyny dezynfekcyjne, a braki są uzupełniane na bieżąco. W każdej ze szkół zostały zorganizowane on-line szkolenia dla absolwentów oraz dla nauczycieli z zespołów nadzorujących egzaminy, podczas których poinformowano o sposobie organizacji egzaminu. Na wypadek ewentualnej absencji nauczycieli, dyrektorzy powołali nauczycieli rezerwowych do składów zespołów nadzorujących.

W dniu 30 kwietnia 2021 r. budynki szkoły zostaną sprawdzone, zdezynfekowane, pomieszczenia egzaminacyjne i toalety zaplombowane, następnie budynki zamknięte i zabezpieczone. W dniu egzaminu w godzinach porannych sprawdzony będzie stan plomb, pomieszczenia wywietrzone.

W Toruniu do egzaminu maturalnego przystąpią absolwenci z 12 liceów ogólnokształcących, w tym 1 dla dorosłych, 7 techników i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia. W roku 2021 łącznie są to 2133 osoby. Mając na uwadze, że egzamin maturalny można poprawiać w kolejnych latach, w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń do egzaminu przystąpią 2783 osoby, w tym w liceach ogólnokształcących dla młodzieży 1859, w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych 160, w technikach 743, w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. - 21. Do egzaminu ustnego przystąpi troje absolwentów (po jednym z każdego z liceów: III LO, VIII LO i XLO).

W 2021 r. każdy absolwent obowiązkowo przystępuje do trzech egzaminów w części pisemnej: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego - na poziomie podstawowym każdy. W 2021 r. część ustna egzaminu nie jest obowiązkowa.

Sposób organizacji egzaminu określają przepisy prawa, a w związku ze stanem epidemii wzmocnione wytycznymi określonymi przez Ministra Edukacji i Nauki, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną.

  • Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu, którzy nie wykazują objawów COVID-19.
  • Zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, z następującym zastrzeżeniem: osoba, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem), oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.
  • Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.


Harmonogram matur 2021

Termin główny – od 4 do 20 maja 2021 r.‎
1. Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 19 do 21 maja
2. Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 4 do 20 maja.

Termin dodatkowy – od 1 do 16 czerwca 2021 r.
1. ‎Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 7 do 8 czerwca.
2. Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 16 czerwca.
Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn ‎zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na ‎przystąpienie do egzaminu w czerwcu.‎

Termin poprawkowy – 24 sierpnia 2021 r.‎
1. Część pisemna (wszystkie przedmioty) – 24 sierpnia‎.
2. Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) –nie przeprowadza się części ustnej w terminie poprawkowym.
Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów ‎obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej.‎

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria:

Koronawirus, informacje lokalne

Funkcjonowanie miasta

Zalecenia sanitarne