zdjęcie z Muzeum Piernika podczas Nocy Muzeów 2020

Możliwość darmowego zwiedzania wystaw, liczne atrakcje na żywo oraz online przygotowały toruńskie instytucje wystawiennicze z okazji Europejskiej Nocy Muzeów. Wieczorem 15 maja 2021 r. nie warto kłaść się zbyt wcześnie.

Obchodzona co roku w połowie maja Europejska Noc Muzeów polega na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w godzinach nocnych. Toruńskie placówki otworzą swoje podwoje dla zwiedzających. Z uwagi na wciąż obowiązujące obostrzenia część wydarzeń odbędzie się również online. Poniżej publikujemy przegląd toruńskich propozycji.

Muzeum Okręgowe

W godzinach 18:00-00:00 otwartych dla zwiedzających będzie pięć oddziałów muzeum:

  • Ratusz Staromiejski (wieża ratuszowa również)
  • Dom Mikołaja Kopernika
  • Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
  • Muzeum Toruńskiego Piernika
  • Muzeum Twierdzy Toruń

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Towarzyszyć mu będzie kiermasz wydawnictw muzealnych.

Kliknij, aby przejść na stronę muzeum, by dowiedzieć się więcej

Muzeum Etnograficzne

Muzeum działać będzie hybrydowo: w ciągu dnia i wieczorem zaprasza na zwiedzanie ekspozycji do swojej siedziby, zaś o godz. 21.00 rozpocznie się maraton podcastów online.

Na żywo zobaczyć będzie można Park Etnograficzny, ekspozycję czasową „Ceramika Jana Limonta”, a także wystawę stałą „Tajemnice codzienności”. Ekspozycje tego dnia otwarte będą od 10.00 do 15.00, a także wieczorem: od 18.00 do 21.00.

Z kolei o godz. 21.00 rozpocznie się maraton podcastów online. W ramówce znajdą się opowieści o śnie i marzeniach sennych, recepty na bezsenność, a także tradycje związane ze snem wiecznym. Usłyszymy opowieści i mini-wykłady muzealników, ludowe pieśni, czytane fragmenty senników, dzienników i prozy, a także unikatowe nagrania dźwiękowe. Pod osłoną nocy wybierzemy się do parków etnograficznych, usłyszymy o tradycjach i zwyczajach, dziełach artystów nieprofesjonalnych, zajrzymy do pogrążonych we śnie zagród olenderskich.

Wszystko do obejrzenia i wysłuchania na www.etnomuzeum.pl oraz na muzealnym Facebooku – kliknij, aby przejść na profil i YouTube – kliknij, aby przejść na kanał

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wystawy można zwiedzać można za darmo od godz. 12.00 do 24.00. Do obejrzenia są trzy ekspozycje:

  • Grupa Zero 61. 1961–2021
  • Bronisław Wojciech Linke. Retrospektywa
  • Dyplom 2020

Tego dnia w godzinach 12.00–24.00 czynna będzie także Księgarnia Sztuki, w której na wszystkie książki obowiązywać będzie rabat 20%, zaś katalogi CSW obejmą promocje aż do 80%. Cafe pARTer przygotowało promocję na chłodną lemoniadę.

Galeria Sztuki Wozownia

W godzinach 14.00–20.00 placówka zaprasza do darmowego zwiedzania wystaw stacjonarnie, w siedzibie galerii przy ul. Ducha św. 6, zaś od 20.30 można wziąć udział w oprowadzaniu on-line na fanpage’u galerii na Facebooku – kliknij, aby przejść na profil
Wozownia zaprosi na spotkanie z młodą sztuką malarską, rzeźbiarską. Kinga Popiela na swojej indywidualnej wystawie „Tkanka świata” pokazuje prace na płótnach i papierze, a także wielometrowych zwojach, które stanowią zapis ruchów narzędzia prowadzonego ręką artystki. Stosowana przez nią technika nawiązuje do dalekowschodniej tradycji malarskiej o wielowiekowym dorobku i związana jest z koncentracją na geście i akcentowaniu roli malującego. Z kolei rzeźby Martyny Pająk – jak podkreśla kuratorka wystawy „Obsesja żeber”, Marta Smolińska – „(…) opowiadają o cielesności. Są zmysłowe i organiczne, dzięki czemu sprawiają wrażenie jakby w ich wnętrzach pulsowało życie (…). Większość biomorficznych prac została wykonana z białego gipsu. Wydawać by się mogło, że owa biel przypomina martwe i zimne skamieliny, lecz nic bardziej mylnego. Martyna Pająk doskonale rozumie potencjał gipsu i obdarza go wewnętrznym życiem”. Wystawa Łukasza Prus-Niewiadomskiego „Plantacja złota” kusi wizją cennego kruszcu rosnącego na drzewach i zaprasza do refleksji nad wartością przyrody – także tą ściśle ekonomiczną. Minimalistyczne prace artysty skrywają złote „skarby” pod powierzchnią fotograficznych obrazów.

Fot. Wojtek Szabelski