Toruń w różowym - przejazd rowerowy, darmowe badania i premiera Krąg Kobiet

W niedzielę ulice Torunia zapełniły się rowerami i różowymi akcentami. Mieszkańcy i mieszkanki wzięli udział w pierwszym wydarzeniu, które połączyło rekreację z przypomnieniem o profilaktyce raka piersi. Start odbył się na Rynku Staromiejskim, meta przy szpitalu, a na uczestników czekały wykłady i bezpłatne badania. W tle zabrzmiały też silne głosy artystyczne.
- Toruń w różowym - jak przebiegał przejazd
- Różowy Przejazd Rowerowy i działania prozdrowotne na mecie
- Krąg Kobiet w wykonaniu Teatru ONKO-świat
Toruń w różowym - jak przebiegał przejazd
Przejazd zorganizowała Gmina Miasta Toruń wraz z grupą Toruńskie Szprychy. Uczestnicy wyruszyli z Rynku Staromiejskiego, obok pomnika Mikołaja Kopernika, i zgodnie z trasą dotarli do Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu. Atmosfera była radosna, ale jednocześnie wyraźnie skupiona na przesłaniu — trosce o zdrowie i zachęcie do regularnych badań.
W wydarzeniu brała udział zastępczyni prezydenta miasta Dagmara Zielińska, która wskazywała na wartość podobnych inicjatyw dla upowszechniania wiedzy i integracji mieszkańców.
„Dziękujemy wszystkim, którzy wsiedli na rower i pokazali, że zdrowie to nasza wspólna sprawa. Takie wydarzenia budują świadomość i jednoczą społeczność wokół ważnych wartości”
— Dagmara Zielińska
Różowy Przejazd Rowerowy i działania prozdrowotne na mecie
Na mecie przy szpitalu organizatorzy przygotowali stoiska edukacyjne i badania. Uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych oraz wysłuchać wykładów prowadzonych przez lek. med. Roberta Świgońskiego, specjalistę chirurgii ogólnej i onkologicznej, oraz mgr Magdalenę Świgońską, fizjoterapeutkę. Dzięki temu wydarzenie łączyło elementy ruchu z praktycznymi narzędziami profilaktyki.
Przy stoisku edukacyjnym stanął fantom do nauki samobadania piersi — instruktaż prowadziła Anna Kubczak-Kosicka ze Stowarzyszenia Kobiety w Centrum, ambasadorka ogólnopolskiej akcji Różowy Patrol. Organizatorzy podkreślali, że październikowe inicjatywy mają przypominać o konieczności regularnych badań, zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby zachorowań na raka piersi.
Krąg Kobiet w wykonaniu Teatru ONKO-świat
Tego samego dnia w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA odbyła się premiera spektaklu Krąg Kobiet w wykonaniu Teatru ONKO-świat, działającego przy toruńskiej Akademii Walki z Rakiem Fundacji „Światło”. Grupa, złożona z osób dotkniętych chorobą nowotworową, od ponad dekady tworzy przedstawienia słowno-muzyczne — ich spektakle są intymnym świadectwem siły, nadziei i solidarności.
Publiczność mogła doświadczyć emocjonalnego przekazu i spotkań, które wykraczają poza formułę typowego wydarzenia kulturalnego — towarzyszyły im rozmowy o wsparciu, wymiana doświadczeń i przestrzeń do wyrażenia trudnych przeżyć.
Toruń tym wydarzeniem jeszcze raz połączył sport, edukację zdrowotną i kulturę, tworząc dzień, w którym profilaktyka i sztuka szły ramię w ramię.
na podstawie: UM Toruń.
Autor: krystian
Ostatnie Artykuły

Toruńskie tramwaje dostaną nowe patronki i patronów wybranych przez mieszkańców

Rondo Polna–Legionów dostaje ostatni szlif po zimowym otwarciu

Toruń otwiera szkoły dla dorosłych i stawia na kompetencje do pracy

Toruń wchodzi w weekend z mistrzostwami, teatrem i gęstym programem wydarzeń

Maciej Siembieda w Toruniu - premiera „Upiora” otworzy kryminalny festiwal

Ósmoklasiści na zdjęciach - toruńska wystawa o pierwszym wielkim progu

Ratusz Staromiejski odsłania kulisy - sobotnie wejście w historię Torunia

W Bibliotece Chełmionka pojawią się świąteczne cudeńka od seniorek

Celiakia bez tabu w Książnicy - spotkanie o codzienności, emocjach i diecie

Osiecka i Kaczmarski w nowym brzmieniu. Książnica szykuje wieczór z poezją

Policja i UMK zapięły nowe zasady. Interwencje na kampusie mają iść sprawniej

Volvo Car Poland z rekordem rejestracji w 2025 r. Nowości w ofercie na 2026 r. z myślą o dalszej elektryfikacji

Szpital w Chełmży szykuje remonty i cyfrową osłonę dla pacjentów

