SZTUKA FOTOGRAFII

27 października 2021 r.
godz. 17.00

Michał Kokot był przede wszystkim fotografikiem, ale jego artystyczny dorobek wykracza daleko poza ramy tej jednej dyscypliny. Swobodnie poruszał się też m.in. w obszarze instalacji i performansu, chociaż większość realizacji powstawała w oparciu o fotografie, nawiązywała do obrazów, stając ich się komentarzem. Był również malarzem, poetą, muzykiem, a także animatorem kultury. W latach 60. ubiegłego wieku działał w najbardziej znanej toruńskiej awangardowej grupie artystycznej „Zero-61”. Po jej rozwiązaniu z sukcesami kontynuował pracę artystyczną na wielu różnych polach. Przez pewien czas był też fotoreporterem prasowych toruńskich dzienników. Cała twórczość Michała Kokota ogniskuje się wokół człowieka. Z niezwykłą empatią potrafił pokazywać piękno zwyczajnych na pozór ludzi, dostrzegał i precyzyjnie ujmował w kadrze emocjonalny wymiar zarówno codziennych sytuacji, jak i wydarzeń o znaczeniu historycznym. W pewnym sensie fotografie Michała Kokota są metaforycznymi, poetyckimi obrazami zmagań nas wszystkich z codziennością.

Wykład o twórczości Michała Kokota wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, następnie przewodniczącym Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha, a także samego Michała Kokota.

Wykład odbędzie się 27 października 2021 r. (środa), godz. 17:00
w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu przy ulicy Szpitalnej 8 (I piętro).
Udział bezpłatny.

Informacje:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 56 652 27 55