Polskie prawo przewiduje możliwość zatrudniania cudzoziemców. Dotyczy to zarówno osób, które pochodzą z krajów należących do Unii Europejskiej, jak i leżących poza granicami wspólnoty. Cudzoziemcy ze wschodu chętnie podejmują pracę w Polsce ze względu na lepsze zarobki i możliwość utrzymania rodziny w swoich krajach. Czy pracodawcom opłaca się ich zatrudniać?
Zatrudnienie cudzoziemca spoza UE a formalności
Brak chętnych do pracy wśród Polaków sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na zatrudnianie cudzoziemców. Białorusini, Ukraińcy, a nawet Armeńczycy i Azjaci ratują polski rynek pracy przed niedoborem pracowników w wielu branżach. Najwięcej cudzoziemców zajmuje się prostymi pracami, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i biegłej znajomości języka polskiego. Zatrudnienie cudzoziemca spoza UE jest powszechne w firmach transportowych, kurierskich, budowlanych i sprzątających. Cudzoziemcy podejmują się również pracy w gastronomii jako pomoc kuchenna.
Czy zatrudnienie cudzoziemców spoza UE jest trudne? Przede wszystkim pracodawca jest zobowiązany do przygotowania szeregu dokumentów, które umożliwią pracownikom wjazd na terytorium Unii Europejskiej i przebywanie w niej w celach zarobkowych. Cudzoziemiec powinien natomiast przygotować zezwolenie na pobyt i pracę. Po jego przyjeździe do Polski zatrudniająca go firma może wystąpić o przedłużenie zezwoleń i wydanie karty stałego pobytu, jeśli chciałaby dłużej zatrudniać cudzoziemca, a on wyraża wolę pozostania w Polsce.