Sprawa karna - pierwszy etap: postępowanie przygotowawcze

W przypadku spraw karnych osoba podejrzana zawsze otrzymuje wezwanie na policję lub prokuraturę, w którym określone jest jaki jest jej charakter w sprawie. To pierwszy etap od którego rozpoczyna się cała sprawa karna. Otrzymując takie zawiadomienie jest to dobry moment na znalezienie zaufanej osoby, która przeprowadzi nas przez cały proces. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata jak: https://www.jkmiw.pl/sprawy-karne/. Z reguły każda sprawa karna posiada podobny schemat. Całość postępowania składa się z kilku etapów, z których pierwszym jest jest postępowanie przygotowawcze, które zazwyczaj prowadzone jest przez organy ścigania czyli prokuraturę lub policję. Podczas tego etapu zbierane są dowody, które mogą być wykorzystane w toku dalszego postępowania.

Najczęściej są to dowody pochodzące z przesłuchań świadków oraz podejrzanych zawarte w oficjalnych protokołach z przesłuchań. Oczywiście mogą być to także dowody rzeczowe lub opinie biegłych, o ile sprawa tego wymaga.

Postępowanie przygotowawcze: w sprawie i wobec konkretnej osoby

Nie zawsze od razu wiadomo kto jest odpowiedzialny za popełnione przestępstwo. W takich sytuacjach mamy do czynienia z postępowaniem w sprawie. Badane są okoliczności zdarzenia i dąży się do ustalenia, kto jest jego sprawcą. Postępowanie przeciwko osobie jest wtedy, gdy organy ścigania dotrą do osoby podejrzewanej o popełnienie przestępstwa. W takim wypadku postępowanie w sprawie przekształca się w postępowanie przeciwko konkretnej osobie. Dochodzi do tego w chwili przestawienie zarzutu podejrzanemu. Zakończeniem takiego postępowania jest skierowanie do sądu aktu oskarżenia, gdzie odbywa się dalszy proces sprawy karnej.