15.02.2023
godz. 18.30

Dyskusyjny Klub Jednego Obrazu
Walka karnawału z postem – Peter Bruegel

Pod koniec karnawału zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Jednego Obrazu. Tym razem tematycznie poświęcimy je dziełu Petera Bruegla „Walka karnawału z postem”.
Kto kiedykolwiek choć raz widział malowidła artysty, kto raz dostał się w magiczny krąg jego sztuki, ten z daleka pozna prace tego malarza nieporównywalne z niczym innym. Tak jest także w wypadku „Walki Karnawału z postem”. Artysta zaklął tu namalowaną z rozmachem, pełną dynamizmu scenę symbolicznej walki grubasa, utożsamiającego karnawał z wychudzoną ascetyczną postacią, reprezentującą post. Pozornie to tylko ilustracja popularnego zwyczaju karnawałowego, jednak gdy przyjrzymy się wszystkiemu bliżej, dostrzeżemy zdecydowanie więcej niż widać na pierwszy rzut oka. I jak zawsze wspólnie spróbujemy to odczytać!
Zanim rozpoczniemy dyskusje pokrótce poznamy tło historyczne i fakty, które ułatwią nam późniejszą rozmowę. Po tym wstępie zacznie się najciekawsze. Będziemy starali się wspólnie zrozumieć dzieło Bruegla. Tutaj każda interpretacja jest dopuszczalna. Każde opinia możliwa do wygłoszenia. Co z tego wyjdzie? Nie wiemy? Jedno jest pewne. Będzie ciekawie, czasem pewnie dość głośno, ale zawsze z szacunkiem dla drugiego człowieka i jego wypowiedzi.

Pamiętajmy nigdy nie ma jednej interpretacji!

Wstęp wolny. Wymagane zapisy.
Liczba miejsc ograniczona

Miejsce: Toruń ul. Szpitalna 8

Spotkanie poprowadzi Łukasz Wudarski.

REGULAMIN WYDARZEŃ ARTYSTYCZNYCH WOAK