Na drogach regionu dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń spowodowanych przez zwierzęta, które wtargnęły na jezdnię. Od początku roku toruńscy policjanci odnotowali aż 97 wypadków i kolizji z ich udziałem. Mundurowi apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach wiodących po terenach leśnych i na podmiejskich osiedlach, gdzie często wychodzą dzikie zwierzęta.

Zdarzenia drogowe z pojawiającymi się niespodziewanie dzikimi zwierzętami często są poważne w skutkach. Najczęściej dochodzi do nich w czasie pomiędzy zmierzchem a świtem. Właśnie wtedy powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że „zdejmując nogę z gazu”, sprawimy, że nasze drogi będą bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i przyrody.

Poniżej przedstawiamy kilka informacji, które pomogą uniknąć zderzenia ze zwierzęciem:

• Podróżując drogami przebiegającymi przez tereny leśne, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierząt te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają.

• Zwracaj baczną uwagę na pobocza, tam mogą znajdować się zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę. Kiedy już zauważysz dzikie zwierzę przy drodze, koniecznie zwolnij. Spróbuj oddać kilka ostrzeżeń, zmieniając światła z mijania na drogowe i na odwrót, lub użyj sygnału dźwiękowego, Nie próbuj na siłę wyprzedzać zwierzyny, a raczej pozwól jej spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni.

• Nie zapomnij, że zwierzęta zazwyczaj przemieszczają się w stadzie i jeśli w zasięgu wzroku pojawi się na przykład jedna sarna czy dzik, można się także spodziewać kilku innych.

• Dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

Jeżeli dojdzie już do kolizji z dzikim zwierzęciem, powinniśmy wtedy pamiętać o właściwym postępowaniu. Na początku należy zabezpieczyć miejsce kolizji, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt. Jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy i zawiadomić odpowiednie służby pomocowe: pogotowie i policję. Pamiętajmy również, aby nie zabierać potrąconego czy też martwego zwierzęcia. Nie należy go także dotykać, ponieważ może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

Policja apeluje o ograniczenie prędkości jazdy zwłaszcza w rejonie lasów, kompleksów leśnych, gdzie niebezpieczeństwo nagłego pojawienia się dzikich zwierząt na drodze jest bardzo duże.