Maty wiklinowe cieszą się coraz większą popularnością. Obecnie wykorzystuje się je nie tylko celem zdobienia starego i nieestetycznego płotu. Maty wiklinowe mogą posłużyć jako dodatkowa dekoracja tarasu, balkonu, a nawet ścian budynków. Maty wiklinowe mają nieskończenie wiele walorów — zarówno pod względem parametrów użytkowych jak i efektów wizualnych. Wobec tego, co można zaliczyć do ich największych zalet?

Maty wiklinowe — jakie są ich największe zalety?

Maty wiklinowe — co warto o nich wiedzieć?

Maty wiklinowe to wyjątkowe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają awangardowego sposobu na dekorację przestrzeni ogrodowej i nie tylko. Maty wiklinowe świetnie sprawdzą się także w kontekście ozdobnego wykończenia fasad budynków. Jednocześnie wiele osób w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele zalet i możliwości daje wykorzystanie mat wiklinowych.

Czym są maty wiklinowe?

Maty wiklinowe — elastyczne, uniwersalne i nowoczesne. Właśnie w taki sposób można je najlepiej scharakteryzować. Jednocześnie można o nich powiedzieć znacznie więcej. Warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na charakterystyczny wygląd mat wiklinowych. Przypominają one splecione ze sobą warkocze, które z kolei wykonane są z niezwykle cienkich, wiklinowych gałązek. Bardzo często korzysta się z nich w formie naturalnych paneli ściennych lub ekranów ogrodowych. Maty wiklinowe mają także tę zaletę, że są wyjątkowo zróżnicowane. Można nabyć je w różnorodnych rozmiarach, a także kolorach i kształtach. Dzięki temu można precyzyjnie dopasować je do własnych potrzeb i potrzeb przestrzeni, w której mają one być zamontowane.

Jakie są największe zalety mat wiklinowych?

Wspomniane już zostało, że maty wiklinowe mogą pochwalić się całym szeregiem "asów w rękawie". Jednocześnie istnieje kilka aspektów, które zwracają szczególną uwagę. Można do nich zaliczyć:

  • naturalność — maty wiklinowe w całości są wykonane z naturalnego tworzywa. Oznacza to, że dekoracja ogrodzenia, poręczy czy budynków będzie zgodna z przodującym trendem "eko";
  • elastyczność — maty wiklinowe są również dość elastyczne. Można z łatwością dopasować je pomiędzy prętami, a także w wielu innych miejscach.
  • prostota montażu — mocowanie mat wiklinowych jest uzależnione od konkretnego miejsca. Można je albo "wpleść" pomiędzy pręty, albo zastosować plastikowe opaski zaciskowe. Analogicznie, demontaż takich mat jest równie prosty.
  • wytrzymałość — wiklinowe gałązki, które tworzą tytułowe maty, są również wyjątkowo odporne. Nie tracą koloru i nie odkształcają się pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne lub pod wpływem wilgoci.

Jak więc widać, wykorzystanie mat wiklinowych może przynieść wiele korzyści. Jest to wyrób, który można wykorzystać na wiele sposobów, a mimo wszystko, końcowe rezultaty za każdym razem będą satysfakcjonujące.

Czy maty wiklinowe mają jakieś wady?

Maty wiklinowe mogą wydawać się produktem doskonałym. Jednocześnie jak wszystko w przyrodzie, również i one mają pewne ograniczenia. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed tym, zanim zapadnie finalna decyzja o ich zakupie i wykorzystaniu. Mianowicie, podobnie jak w przypadku innych produktów matki Natury, maty wiklinowe nie mogą być stale eksponowane na wilgoć, która nie wpływa na nie korzystnie. Jednak takie ryzyko można zminimalizować, stosując właściwe impregnaty czy też montując maty wiklinowe w miejscach względnie suchych. Wiele osób może również wskazać na to, że maty te do najtańszych nie należą, jednak ich estetyka i niekwestionowane zalety, z całą pewnością są tego warte.

Jak dbać o maty wiklinowe?

Maty wiklinowe nie wymagają stałej, regularnej pielęgnacji. W dużej mierze zachowują one swoje pierwotne walory i parametry przez długi czas. Jednocześnie większe zabrudzenia jak np. gnijące liście, które przykleiły się do powierzchni mat, trzeba będzie usuwać na bieżąco. Wydzielane przez nie kwasy i inne substancje mogą doprowadzić do odbarwienia się wikliny. Co więcej, można także zdecydować się na impregnację maty wiklinowej. W tym celu warto wykorzystać te same preparaty, które mogłyby posłużyć do klasycznej impregnacji drewna. Dzięki temu maty wiklinowe zyskają sobie dodatkową odporność — także na wilgoć, a ich naturalny kolor zostanie pięknie uwydatniony. Jak więc widać, odpowiednia pielęgnacja mat wiklinowych nie jest zbyt skomplikowana i wymagająca. Jest to jeden z powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na to, by z nich skorzystać.

Sprawdź naszą ofertę na stronie

https://ogrodzeniawiklinowe.pl/kategoria-produktu/maty-wiklinowe/