Policjanci z toruńskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy ustalili i zatrzymali czterech nastoletnich mieszkańców Torunia w związku z rozbojem, do którego doszło w miniony wtorek. Przy dwóch z nich policjanci znaleźli narkotyki. O losie nieletnich zdecyduje sąd rodzinny. Z kolei zatrzymanemu 18-latkowi grozi kara do 12 lat więzienia.

W miniony czwartek (03.08.2023) dyżurny komisariatu Policji Bydgoszcz – Błonie został powiadomiony o rozboju na 14-latku, do którego doszło późnym wieczorem w środę (02.08.2023) przy dworcu kolejowym w Toruniu. Jak ustalili policjanci, którzy otrzymali zawiadomienie, grupa zamaskowanych, młodych mężczyzn podbiegła do nastolatka i jeden z nich uderzył go pięścią w twarz. W konsekwencji sprawcy zabrali mu zegarek i telefon komórkowy.

Ustalenia kryminalnych z Torunia i funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy już następnego dnia (04.08.2023) doprowadziły do wytypowania czterech sprawców – trzech 16-latków i 18-latka. Wszyscy to mieszkańcy Torunia. Policjanci złożyli niezapowiedzianą „wizytę” w ich miejscach zamieszkania. W jednym z pomieszczeń zajmowanych przez 18-latka policjanci znaleźli zawiniątko foliowe z suszem roślinnym.  Mężczyzna trafił prosto do radiowozu, a stamtąd do policyjnej celi. Z kolei u jednego z 16-latków policjanci wykryli poporcjowany w woreczki susz roślinny i „kryształy”. Mundurowi umieścili nastolatka w policyjnej izbie dziecka, a zakazane środki przekazali do laboratorium kryminalistycznego, gdzie zostaną poddane szczegółowej ekspertyzie. Dwóch pozostałych nieletnich, w obecności opiekunów prawnych usłyszało z ust śledczych zarzuty rozboju. Konsekwencje, jakie poniosą, będą zależały od sądu, bowiem materiały w tej sprawie zostaną przekazane do wydziału rodzinnego i nieletnich.

W sobotę (05.08.2023) przywieziony z policyjnej izby dziecka do toruńskiej komendy 16-latek usłyszał zarzuty za złamanie przepisu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz za rozbój. O jego dalszym losie zdecyduje sąd rodzinny.

Tego samego dnia funkcjonariusze doprowadzili zatrzymanego 18-latka do prokuratury, gdzie na podstawie zgromadzonych przez policjantów dowodów zostały mu przedstawione zarzuty rozboju, zniszczenia mienia oraz posiadania narkotyków. Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec niego policyjnego dozoru, poręczenia majątkowego, zakazał opuszczania kraju oraz zbliżania i kontaktowania się ze swoimi kolegami oraz pokrzywdzonym 14-latkiem. Teraz grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.


Autor: sierż. sztab. Sebastian Pypczyński

Publikacja: sierż. sztab. Sebastian Pypczyński