Kierowcom samochodów przypominamy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie narażeni na tragiczne skutki wypadków drogowych. Jesienna aura sprawia, że widoczność jest ograniczona, a droga hamowania może być krótsza. Policja apeluje o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę i rozsądek.

Wraz z nadejściem jesieni warunki na drogach stają się bardziej zmienne, a tym samym bardziej wymagające. Opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok znacznie ograniczają widoczność. Dodatkowo mokra i śliska nawierzchnia, czy też leżące na drodze liście powodują, że droga hamowania wydłuża się.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Zderzenie samochodu z pieszym, czy rowerzystą, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa, czy też poduszki powietrzne jest bardzo niebezpieczne.

Policjanci przypominają pieszym i rowerzystom o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie, gdzie widoczność jest zmniejszona.
Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, często doznaje bardzo poważnych obrażeń, skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym, zarówno dla kierującego pojazdem, jak i pieszego, rowerzysty czy kierującego motocyklem może powodować uraz do końca życia.

Autor: asp. Dominika Bocian

Publikacja: asp. Dominika Bocian