Dobre nawyki w naszym życiu zdecydowanie upraszczają naszą codzienność. Wprowadzają do niej zdrowe schematy, automatyzację zadań. Utarło się, że nawykiem stają się każde czynności, które rutynowo powtarzamy określoną liczbę razy, tworząc z nich działanie odruchowe. Jak wprowadzać nowe nawyki? Ile czasu konieczne jest do powstania nawyku?
Czym jest nawyk? Dobre i złe nawyki
Nawykiem nazywane są wyuczone automatyczne zachowania. I rzeczywiście – tak można je ujmować. Nawykiem bowiem stają się czynności – wykonywane przez nas w codziennym schemacie lub w ramach automatycznej reakcji na dany bodziec – jakie wypracowane zostały przez nas na skutek własnych doświadczeń czy naśladownictwa zachowań ludzi z naszego otoczenia. Nawyki mogą mieć charakter nawyków dobrych, które pomagają w codziennym budowaniu swojego szczęścia, w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Złe nawyki, które często wymagają konsultacji ze specjalistą, jak Psycholog Warszawa, bardzo często uniemożliwiają realizację celów, stawiają nas w negatywnym świetle, mogą przyczyniać się do naszych porażek. Jak zmieniać złe nawyki na nowe – dobre?
Co może pomóc w zmianie nawyków?
Zmiana powtarzanych przez lata nawyków nie jest łatwa. Co może pomóc w skutecznym i długotrwałym odcięciu się od starych, złych nawyków i przestawieniu się na nowe, lepsze zmiany? Mogą być to:
- podzielenie się z rodziną i znajomymi swoimi planami – najlepiej z osobami, które będą nas wspierać w podjętej decyzji i pomagać w trudnych chwilach,
- prowadzenie dziennika lub zapisywanie postępów w aplikacji mobilnej – dzięki temu codziennie będziemy mogli sprawdzać swoje postępy i trudniej będzie porzucić już osiągnięte wyniki
- terapia schematu, która wspomaga procesy zrozumienia i zmiany dotychczasowych nawyków,
- wprowadzanie nagród za osiągnięte, wcześniej ustalone postępy w nowych nawykach.
Warto jest ograniczyć ilość wprowadzanych nawyków lub wprowadzać je stopniowo. Zbyt duża ilość zmian wprowadzanych jednocześnie może stanowić zbyt duże obciążenie i skończyć się niepowodzeniem.
Jak przygotować się do zmiany?
Aby szybko nie zaniechać zmian, warto jest jeszcze przed terminem rozpoczęcia ich wprowadzenia:
dobrze się zmotywować – określić powód (cel), dla którego zmiana jest tak ważna dla nas i naszego życia, dlaczego chcemy wypracować konkretny nawyk. Motywacja do zmian jest kluczowa – to ona będzie bowiem warunkować wolę wytrwania w postanowieniu, również w momentach załamania, które mogą zdarzyć się podczas procesu. Warto jest przyjąć plan działania – rozpisać sobie działania, ich ewolucję, określić pory nawyków, np. stopniowe zmniejszanie porcji jedzenia lub zwiększanie czasu lub obciążenia treningowego z określeniem godzin posiłków czy treningu. Taki plan łatwiej będzie realizować i weryfikować swoje postępy.
Ile czasu potrzeba na wprowadzenie nowych nawyków?
Jak szybko można zmienić swoje nawyki? Czy da się to zrobić z dnia na dzień? Czas na wykształcenie nawyków jest stosunkowo długi – dlatego tak ważny jest etap przygotowania, odpowiednia motywacja i wsparcie zewnętrzne. Często mówi się o konieczności wytrwania w nowym nawyku przez 21 lub 30 dni. Tak naprawdę czas powstawania nowego schematu myślowego i tym samym – schematu postępowania – jest bardzo indywidualny. Nie należy zatem poddawać się czy frustrować, jeśli nie osiągniemy sukcesu tak szybko, jak sobie zakładaliśmy.
Pomoc psychologa w zmianie nawyków
Jeśli jesteśmy dobrze zmotywowani i nie mamy problemów z dotrzymywaniem sobie słowa, zmiana nawyków może być stosunkowo prostym zadaniem – szczególnie w drobnych sprawach. Jeśli jednak nasze nawyki związane są z codziennym funkcjonowaniem, a wręcz stanowią uzależnienie – bardzo pomocnym lub niemal niezbędnym może być konsultacja ze specjalistą- psychologiem i dobranie odpowiedniego sposobu postępowania – również w formie psychoterapii.
Zmiana złych nawyków i wprowadzanie nowych może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy codziennego funkcjonowania, czerpania większej radości z życia. Warto - wraz z końcem roku - przygotować się odpowiednio i z nowym rokiem rozpocząć proces zmian wiodący do nowego życia.