Kierowcom samochodów przypominamy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie narażeni na tragiczne skutki wypadków drogowych. W tym tygodniu doszło, niestety, do kilku niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych. Policja apeluje o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę i rozsądek.
Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Piesi są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Zderzenie samochodu z pieszym, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa, czy też poduszki powietrzne jest bardzo niebezpieczne.
Ubiegły tydzień był bardzo pracowity dla policjantów toruńskiej drogówki. Pomimo wielu apeli nadal na toruńskich drogach dochodzi do kolizji i wypadków, których można było uniknąć.
W miniony poniedziałek (11.12.2023) na ulicy Rudackiej w Toruniu 40-letni kierowca volkswagena nie ustąpił pierwszeństwa 88-letniemu pieszemu, który przechodził przez oznaczone przejście dla pieszych. Według wstępnych ustaleń policjantów w tym zdarzeniu zawinił kierująca osobówki. Niechroniony uczestnik ruchu drogowego trafił do szpitala, doznając obrażeń, w wyniku których powrót do pełni zdrowia zajmie powyżej tygodnia. W środę (13.12.2023) na ulicy Bema potrącony został 34-letni pieszy, który nagle wtargnął na jezdnię wprost przed nadjeżdżającego forda, kierowanego przez 27-latkę. W tym przypadku mundurowi ustalili, że zawinił pieszy.
Policjanci przypominają o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie, gdzie widoczność jest zmniejszona. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, często doznaje bardzo poważnych obrażeń, skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym, zarówno dla kierującego pojazdem, jak i pieszego może powodować uraz do końca życia.