Litewscy muzycy rozpoczną 31. Festiwal Probaltica w Toruniu
31. edycja Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica już niebawem w Toruniu. Wydarzenie to zbiega się z dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski oraz jej sąsiadów bałtyckich do Unii Europejskiej, co dodatkowo podkreśla rangę festiwalu.
  1. Festiwal Probaltica to prezentacja kulturalna państw nadbałtyckich.
  2. W roku jubileuszowym wystąpi Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
  3. Statuetka Złotego Flisaka, nagroda za osiągnięcia w muzyce i sztuce.
  4. Edycja 2024 upamiętnia 20 lat od wstąpienia Polski i krajów bałtyckich do UE.

Zaplanowana na 1 maja 2024 roku 31. edycja festiwalu Probaltica w Toruniu, to nie tylko okazja do celebrowania muzyki, ale także ważny moment refleksji nad integracją europejską. W tym roku, oprócz standardowej oferty muzycznej, festiwal zyskuje szczególny wymiar – obchodzimy bowiem dwudziestolecie członkostwa Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w strukturach Unii Europejskiej.

W uroczystości otwarcia weźmie udział Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą Modestasa Pitrenasa, co jest symbolem długotrwałej współpracy kulturalnej w regionie. Jest to także przypomnienie o pierwszych chwilach Polski w Unii, kiedy to właśnie w Toruniu obchodziliśmy inaugurację 11. edycji festiwalu, równolegle z naszym wejściem do UE.

Probaltica od lat zdobywa uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków. Nagroda Złotego Flisaka, przyznawana za wybitne dokonania na polu muzyki i sztuk pięknych, stała się jednym z symboli festiwalu. Wyróżnienie to w przeszłości otrzymał między innymi wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki, co świadczy o wysokim standardzie wydarzenia.

Organizatorzy zapraszają na festiwal, który jest nie tylko okazją do delektowania się muzyką, ale również platformą do dialogu i współpracy między narodami i kulturami. Wspólne świętowanie w ramach festiwalu ma przypominać o wartościach, które przyświecały rozszerzeniu UE oraz o znaczeniu kultury w budowaniu mostów między ludźmi.


Na podst. UM Toruń