Toruń uczcił 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego
Tradycja i pamięć w hołdzie Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

Tradycyjne obchody 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadziły społeczność lokalną przed pomnikiem przy Placu Rapackiego. Uroczystość, zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 31, była okazją do przypomnienia dorobku i znaczenia tej postaci dla historii Polski.

  1. Prezydent Torunia, Paweł Gulewski, wziął udział w ceremonii.
  2. Młodzież szkolna złożyła kwiaty i umieściła biało-czerwone serca przy pomniku.
  3. Podczas apelu odśpiewano hymn narodowy.
  4. Józef Piłsudski odwiedził Toruń w czerwcu 1921 roku i otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Prezydent Gulewski, podczas swojego przemówienia, podkreślił wagę kultywowania pamięci o ważnych postaciach historycznych: "Nie ma nowoczesnej Polski, nie ma nowoczesnego patriotyzmu bez kultu pamięci o twórcy wolnego państwa polskiego. Bez waszej obecności tutaj. Bez pamięci wśród młodych i najmłodszych, którzy przychodzą i składają hołd. I przypominają nam wszystkim o roli Marszałka Piłsudskiego w budowaniu nowoczesnej Polski. Te początki nie były łatwe, bo patrząc na karty historii nie miała prawa powstać Rzeczypospolita w takim kształcie, w jakim powstała. Dzięki charyzmie Józefa Piłsudskiego, naczelnika państwa udało się zapobiec rozpadowi już u zarania powstania II Rzeczypospolitej. Już trzeci rok z rzędu mam okazję być tutaj, oglądać i słuchać przepięknych wierszy oraz pieśni, które wykonujecie kochani. Jestem naprawdę dumny, że co roku przypominacie nam o roli naszego Marszałka. Ojca wolnej Polski, ale też i wolnego Torunia."

Wspomnienie o Marszałku Piłsudskim w Toruniu ma głęboko zakorzenione tradycje, które łączą pokolenia. Dzięki takim wydarzeniom młodsze pokolenie ma szansę zrozumieć i docenić dawne dzieje oraz wkład bohaterów w kształtowanie tożsamości narodowej. Ta coroczna uroczystość stanowi nie tylko przypomnienie o ważnej postaci, ale również okazję do refleksji nad współczesnym patriotyzmem i jego korzeniami.
Urząd Miasta Toruń