W dniu 16 maja 2024 r. przedstawiciele władz miasta oddali hołd prof. Wilhelminie Iwanowskiej, składając kwiaty na jej grobie. Uroczystość odbyła się na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.
- Uczestnictwo przedstawicieli miasta
- Życie i praca Wilhelminy Iwanowskiej
- Upamiętnienie i tytuły honorowe
- Śmierć i dziedzictwo
W uroczystości wzięli udział prezydent miasta Paweł Gulewski, radny Piotr Lenkiewicz oraz dyrektor Biura Rady Miasta Marek Wiliński. Była to okazja do przypomnienia postaci wybitnej naukowczyni, która związała swoje życie z Toruniem.
Wilhelmina Iwanowska przyszła na świat w 1905 r. w Wilnie, gdzie ukończyła gimnazjum i liceum SS Nazaretanek. Jej pasja do astronomii zaprowadziła ją na Uniwersytet Stefana Batorego, gdzie studiowała tę dziedzinę. W 1927 r. rozpoczęła pracę w Obserwatorium Astronomicznym USB pod kierunkiem prof. Władysława Dziewulskiego, a w 1937 r. uzyskała habilitację.
Po II wojnie światowej, prof. Iwanowska zamieszkała w Toruniu i stała się współzałożycielką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wraz z prof. Dziewulskim stworzyła "toruńską szkołę" astronomii i radioastronomii, która przyczyniła się do odnowienia kopernikańskiej sławy miasta. Jej prace naukowe z zakresu astronomii gwiazdowej, takie jak statystyczne badanie ruchu gwiazd, fotometria fotograficzna gwiazd zmiennych, badanie widm gwiazdowych i ewolucja galaktyk, przyniosły jej międzynarodowe uznanie.
Prof. Iwanowska była członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz licznych towarzystw naukowych na całym świecie. Otrzymała tytuł doktora honoris causa na trzech uniwersytetach: University of Leicester, University of Manitoba oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Miasto Winnipeg w Kanadzie przyznało jej honorowe obywatelstwo. Była także założycielką Oddziału Toruńskiego Centrum Astronomicznego PAN i wiceprezesem Międzynarodowej Unii Astronomicznej.
Prof. Wilhelmina Iwanowska zmarła 16 maja 1999 r., pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo naukowe i rzesze wybitnych uczniów, którzy kontynuują jej prace na uczelniach na całym świecie. Jej wkład w rozwój toruńskiej astronomii jest nieoceniony, a pamięć o niej wciąż żyje w sercach mieszkańców miasta.
Fot. Sławomir Kowalski
Na podst. Urząd Miasta Toruń