Władze miasta upamiętniły prof. Wilhelminę Iwanowską

W dniu 16 maja 2024 r. przedstawiciele władz miasta oddali hołd prof. Wilhelminie Iwanowskiej, składając kwiaty na jej grobie. Uroczystość odbyła się na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.

  1. Uczestnictwo przedstawicieli miasta
  2. Życie i praca Wilhelminy Iwanowskiej
  3. Upamiętnienie i tytuły honorowe
  4. Śmierć i dziedzictwo

W uroczystości wzięli udział prezydent miasta Paweł Gulewski, radny Piotr Lenkiewicz oraz dyrektor Biura Rady Miasta Marek Wiliński. Była to okazja do przypomnienia postaci wybitnej naukowczyni, która związała swoje życie z Toruniem.

Wilhelmina Iwanowska przyszła na świat w 1905 r. w Wilnie, gdzie ukończyła gimnazjum i liceum SS Nazaretanek. Jej pasja do astronomii zaprowadziła ją na Uniwersytet Stefana Batorego, gdzie studiowała tę dziedzinę. W 1927 r. rozpoczęła pracę w Obserwatorium Astronomicznym USB pod kierunkiem prof. Władysława Dziewulskiego, a w 1937 r. uzyskała habilitację.

Po II wojnie światowej, prof. Iwanowska zamieszkała w Toruniu i stała się współzałożycielką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wraz z prof. Dziewulskim stworzyła "toruńską szkołę" astronomii i radioastronomii, która przyczyniła się do odnowienia kopernikańskiej sławy miasta. Jej prace naukowe z zakresu astronomii gwiazdowej, takie jak statystyczne badanie ruchu gwiazd, fotometria fotograficzna gwiazd zmiennych, badanie widm gwiazdowych i ewolucja galaktyk, przyniosły jej międzynarodowe uznanie.

Prof. Iwanowska była członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz licznych towarzystw naukowych na całym świecie. Otrzymała tytuł doktora honoris causa na trzech uniwersytetach: University of Leicester, University of Manitoba oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Miasto Winnipeg w Kanadzie przyznało jej honorowe obywatelstwo. Była także założycielką Oddziału Toruńskiego Centrum Astronomicznego PAN i wiceprezesem Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Prof. Wilhelmina Iwanowska zmarła 16 maja 1999 r., pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo naukowe i rzesze wybitnych uczniów, którzy kontynuują jej prace na uczelniach na całym świecie. Jej wkład w rozwój toruńskiej astronomii jest nieoceniony, a pamięć o niej wciąż żyje w sercach mieszkańców miasta.

Fot. Sławomir Kowalski


Na podst. Urząd Miasta Toruń