Muzealnicy z całej Polski spotkają się w Toruniu 20-21 czerwca
W dniach 20-21 czerwca 2024 roku Toruń stanie się centrum spotkań dla muzealników z całej Polski. Przedstawiciele muzeów z 15 województw, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Muzealników Polskich, przyjadą, aby wziąć udział w debatach i spotkaniach, które mają na celu rozwój współpracy między muzeami a branżą turystyczną.
  1. Spotkanie muzealników w Toruniu i Wielkiej Nieszawce.
  2. Debata na temat współpracy muzeów z branżą turystyczną.
  3. Zwiedzanie historycznych miejsc w Toruniu.
  4. Kontynuacja spotkań w Olenderskim Parku Etnograficznym.

Organizatorem dwudniowego wydarzenia są Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej oraz Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Spotkania te mają na celu nie tylko wymianę doświadczeń, ale także refleksję nad rolą muzeów w kontekście gospodarki czasu wolnego.

Jednym z kluczowych punktów programu jest debata pt. „Muzea a branża turystyczna. Współpraca, konkurencja czy postępująca pasywność?” zaplanowana na 20 czerwca. W ramach drugiego cyklu spotkań „Muzea jutra” uczestnicy będą mogli wysłuchać m.in. Darii Kieraszawicz, współzałożycielki Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, oraz Bartosza Małolepszego, zastępcy dyrektora ds. programowych Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Debatę poprowadzi Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.

Cykl „Muzea jutra” rozpoczęty w 2021 roku zakłada spotkania muzealników ze specjalistami z różnych branż i rozmowę o wyzwaniach, przed którymi stoją współczesne muzea. Dotychczas debaty były realizowane m.in. przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Program wydarzenia w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu (Rynek Staromiejski 1) rozpocznie się rejestracją uczestników o godzinie 11:30. O godzinie 12:00 powitanie uczestników poprowadzą Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska oraz Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich dr Michał Niezabitowski. Debata rozpocznie się o 13:00 i będzie transmitowana na profilu Muzeum Okręgowego w Toruniu na Facebooku.

W dalszej części dnia członkowie Zarządu Głównego SMP i Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego SMP zwiedzą historyczny Ratusz Staromiejski oraz odbędą posiedzenie zamknięte. W kolejnym dniu, 21 czerwca, spotkania będą kontynuowane w Olenderskim Parku Etnograficznym, gdzie muzealnicy zwiedzą oddział Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

To wydarzenie jest doskonałą okazją do pogłębienia współpracy między muzeami a branżą turystyczną, co jest kluczowe dla promowania dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego regionu.


Na podstawie: Urząd Miasta Toruń