Rokita i Weber laureatami Nagrody Lindego
W nadchodzący weekend Toruń stanie się centrum kulturalnych wydarzeń związanych z 28. edycją Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Po raz kolejny, urokliwe miasto nad Wisłą powita delegację z Getyngi, celebrując nie tylko literackie osiągnięcia, ale również długotrwałe partnerstwo miast.
  1. Spektakl "Weltmajstry" w Teatrze Baj Pomorski
  2. Wręczenie Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego
  3. Laureaci: Anne Weber i Zbigniew Rokita
  4. Muzyczne występy zespołu Jazztelmen

Już w piątek, 14 czerwca, o godz. 19:00 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się spektakl "Weltmajstry". Katowicki Teatr Korez zaprezentuje historię rozgrywającą się w 2050 roku, w śląskim barze, gdzie czwórka przyjaciół marzy o tytule mistrza świata. Spektakl wyreżyserowany przez Roberta Talarczyka, laureata nagrody na 38. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, obiecuje dynamiczną akcję i humorystyczny komizm. Muzykę do przedstawienia skomponował popularny polski raper Miuosh.

Główne wydarzenie weekendu, uroczystość wręczenia Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego, odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca o godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim. Tegorocznymi laureatami są niemiecka pisarka i tłumaczka Anne Weber oraz polski reporter i redaktor Zbigniew Rokita. Nagrodę wręczą Nadburmistrz Miasta Getyngi Petra Broistedt oraz Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski i Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz. Uroczystość uświetnią laudacje wygłoszone przez krytyczkę literacką Beatę Troger oraz profesora Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Anne Weber, mieszkająca w Paryżu, jest znana z tłumaczeń utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. Jej twórczość obejmuje szeroki zakres tematyczny, od historii po eschatologię. Z kolei Zbigniew Rokita, specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska, zdobył uznanie za swoje książki reporterskie, w tym "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku", nagrodzoną podwójną Nagrodą Literacką Nike w 2020 roku.

Uroczystość wręczenia nagrody uświetni muzyczny występ zespołu Jazztelmen, w składzie: Igor Nowicki – fortepian, Marek Marszałek – saksofony, Marcin Grabowski – kontrabas, Waldemar Franczyk – perkusja. W programie znajdą się autorskie aranżacje utworów Marka Grechuty i Krzysztofa Komedy, w tym słynna ballada "Nim wstanie dzień".

Przyznawana od 1996 roku Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego jest jedyną polsko-niemiecką nagrodą literacką, wyróżniającą autorów, „których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Decyzję o tegorocznych laureatach podjęto w Getyndze 28 października 2023 r., a oficjalny komunikat wydano 24 kwietnia 2024 r., w 253. rocznicę urodzin S. B. Lindego.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach, które z pewnością wzbogacą kulturalne życie naszego miasta.


Na podstawie: UM Toruń