Wstępne listy projektów do głosowania w budżecie obywatelskim na 2025 rok
W Toruniu ogłoszono wstępne listy projektów, które będą poddane głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2025. Spośród 189 zgłoszeń, 139 projektów zostało zatwierdzonych do dalszej analizy. Wartość tych propozycji znacznie przewyższa dostępne środki, co zapowiada zaciętą rywalizację o fundusze.

Zakwalifikowane projekty: co na liście?

W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy będą mieli możliwość głosowania na 139 projektów, które przeszły pozytywnie weryfikację formalną. Zespół oceniający stwierdził, że spośród zgłoszonych 189 wniosków, tylko te, które spełniały wymogi regulaminowe, trafią na listę do głosowania. Szczególnie wyróżnia się lista ogóln miejska, gdzie znalazło się 36 propozycji. W przypadku projektów lokalnych liderem jest osiedle Wrzosy z aż 18 zgłoszeniami, tuż za nim plasuje się Chełmińskie z 17 projektami. Na przeciwnym biegunie znajduje się osiedle Staromiejskie z tylko jednym projektem oraz Grębocin-Bielawy z dwoma.

Walka o fundusze: przewidywana wartość projektów

Łączna wartość projektów zakwalifikowanych do głosowania wynosi niemal 25,66 miliona złotych, co stanowi znaczną przewagę nad dostępną pulą środków, która wynosi 8,02 miliona złotych. Największa konkurencja o fundusze pojawi się w puli ogólnomiejskiej, gdzie szacowane koszty zgłoszonych projektów wynoszą 13,2 miliona złotych, a dostępne środki to jedynie 2,4 miliona złotych. Największa rywalizacja o pieniądze w osiedlach będzie miała miejsce w Chełmińskim, Stawkach, Rubinkowie oraz Wrzosach. Co ciekawe, w niektórych okręgach takich jak Staromiejskie oraz Grębocin-Bielawy, wartość zgłoszonych projektów była niższa niż dostępne środki, co oznacza brak rywalizacji lokalnej.

Co dalej w procesie budżetu obywatelskiego na 2025 rok?

Po zatwierdzeniu wstępnych list projektów, mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznać się z szczegółami każdego z nich. Głosowanie nad projektami rozpocznie się w najbliższym czasie, co daje okazję do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Warto zatem śledzić rozwój sytuacji i przygotować się do oddania swojego głosu na projekty, które najlepiej odpowiadają potrzebom lokalnej społeczności. Ostateczne wyniki głosowania zdecydują, które z propozycji zostaną zrealizowane, a to z pewnością wpłynie na jakość życia mieszkańców.


Urząd Miasta Toruń