Weekend pełen tajemnic i sztuki w sercu Torunia zaprasza na wyjątkowe wydarzenia

Weekend w Toruniu pełen historii, sztuki i muzycznych uniesień. Od spacerów po zabytkach po warsztaty i koncerty – każdy znajdzie coś dla siebie!
- Toruńskie zabytki i artystyczne wydarzenia zachwycają mieszkańców i turystów
- Aktywne sobotnie wyprawy i wieczorne koncerty rozgrzeją torunian
- Niedziela pełna relaksu, teatru i francuskich piosenek w sercu Torunia
Toruńskie zabytki i artystyczne wydarzenia zachwycają mieszkańców i turystów
Już od piątku 11 lipca Toruń zaprasza na wyjątkowe zwiedzanie najważniejszych miejsc miasta. Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski, Dom Kopernika czy Dom Eskenów otworzą swoje podwoje z przewodnikami, którzy odkryją przed uczestnikami fascynujące historie i tajemnice tych miejsc. Dwór Artusa, będący świadkiem wizyt królów i wielkich wydarzeń, to nie tylko zabytek, ale też centrum kultury, gdzie kręcono nagrodzony film „Filip”.
W Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu czekają warsztaty malowania porcelany inspirowane sztuką ludową i pop-artem – idealna okazja, by stworzyć własny kubek z artystycznym akcentem. Wieczorem warto odwiedzić Muzeum Historii Torunia na wernisaż niepublikowanych zdjęć z okresu międzywojennego, które odsłaniają nieznane oblicza miasta i jego mieszkańców.
Miłośnicy grafiki i sitodruku mogą zanurzyć się w wystawie „Liberté, Égalité, Serigrafité” oraz wziąć udział w akcji tworzenia własnych nadruków na odzieży. Równocześnie Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny zaprasza na spektakl „Mów mi Italiano!”, pełen włoskiego temperamentu, muzyki i tańca.
Aktywne sobotnie wyprawy i wieczorne koncerty rozgrzeją torunian
12 lipca już o poranku ruszają piesze wędrówki z PTTK – ponad 25-kilometrowa trasa z Przyłubia do Solca Kujawskiego przez malownicze tereny to propozycja dla wytrwałych amatorów natury. Dla tych, którzy wolą artystyczne wyzwania, przygotowano plener malarski w Parku na Bydgoskim Przedmieściu pod okiem Moniki Myszkowskiej – doskonały sposób na relaks i twórcze oderwanie się od codzienności.
Warto również poznać historię Fabryki Cukierniczej „Kopernik” podczas spotkania w Muzeum Toruńskiego Piernika lub wybrać się na zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego i Domu Mikołaja Kopernika z przewodnikiem. Wieczór przyniesie wiele muzycznych atrakcji: od barokowych fantazji w Kościele św. Szczepana po swingującą potańcówkę Lindy Hop w amfiteatrze Parku Miejskiego.
Nie zabraknie też niezapomnianej Milongi Piernikowej – jednego z największych spotkań tanga w Polsce – oraz koncertów prezentujących klimat dwudziestolecia międzywojennego czy młode talenty podczas cyklu „Młodość w szafie gra”. Dla fanów improwizacji muzycznej otwarte są jam session w Kombinacie Kultury oraz elektroniczne sety DJ-ów w Kulturalnym Hubie Bydgoskiego Przedmieścia.
Niedziela pełna relaksu, teatru i francuskich piosenek w sercu Torunia
Ostatni dzień weekendu to kontynuacja pleneru malarskiego oraz kolejna odsłona Milongi Piernikowej – tym razem z gospodarzem Patxi Manez z Alicante. W Muzeum Etnograficznym odbędzie się spotkanie „RegeneracJA” dla kobiet powyżej 16 lat – chwila odpoczynku przy ponadstuletnim wiatraku połączona z relaksacją na matach.
Dla rodzin polecamy spektakl „Pinokio” w Teatrze Baj Pomorski, który przenosi widzów do magicznego świata lalki o długim nosie dzięki aktorom-komediantom. Miłośnicy francuskiej piosenki mogą wybrać się na koncert duetu Marty Samolej i Mateusza Skrzypnika, który przypomni największe przeboje Edith Piaf czy Dalidy.
Wieczorem scena Kombinatu Kultury rozbrzmiewać będzie oryginalną muzyką zespołów Ochłapy i Patma, które łączą improwizację z unikalnym brzmieniem wiolonczeli. Nie zabraknie także spektaklu „Natura nie gra kiedy jesteście betonem” przygotowanego przez Młody Teatr działający przy WOAK-u.
Przy planowaniu weekendowych aktywności warto pamiętać o wygodnym poruszaniu się po Starówce – najlepiej pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Dla zmotoryzowanych dostępne są parkingi miejskie.
Na podst. Urząd Miasta Toruń
Autor: krystian