Ferrara i Toruń zacieśniają współpracę — partnerstwo dla kultury i nauki

Podpisana umowa ma otworzyć nowe kanały wymiany kulturalnej i akademickiej między Toruniem a włoską Ferrarą. Podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim padły deklaracje o wspólnych projektach wokół dziedzictwa UNESCO, edukacji i ochrony środowiska. Mieszkańcy obu miast mają zyskać programy wymiany i wydarzenia artystyczne.
- Podpisy w Toruniu
- Ratusz Staromiejski jako scena porozumienia
Podpisy w Toruniu
W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 18 listopada 2025 roku prezydent Paweł Gulewski oraz wiceburmistrz Ferrary Alessandro Balboni parafowali umowę partnerską między miastami. Dokument formalizuje współpracę w obszarach: dziedzictwa UNESCO, kultury i turystyki, gastronomii, edukacji i nauki, ochrony środowiska oraz promocji postaci Mikołaja Kopernika. W ceremonii uczestniczyli m.in. radni, przedstawiciele środowisk akademickich i kulturalnych oraz delegacje z miast partnerskich Torunia.
“Ferrara jest tak naprawdę włoskim oknem na Europę… Mamy to samo spojrzenie, że wokół kultury, dziedzictwa i historii budujemy swój nowoczesny potencjał”
Paweł Gulewski
“Chcielibyśmy, żeby informacja o naszej współpracy dotarła do mieszkańców obu miast… Obydwa miasta są też miastami uniwersyteckimi”
Alessandro Balboni
Ratusz Staromiejski jako scena porozumienia
Uroczystość uświetnił koncert “Thorunium Trio” oraz występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego. Przypomniano też historię kontaktów z Ferrarą sięgającą 1998 roku — po okresie przerwy relacje zostały wznowione od 2020 roku, a w kolejnych latach pojawiły się wspólne projekty edukacyjne i muzealne. W kontekście partnerstwa podkreślano szczególne związki obu miast z postacią Mikołaja Kopernika oraz potencjał współpracy akademickiej z uczelniami z Ferrary i Padwy.
Ferrara, położona w regionie Emilia-Romania, została przedstawiona jako atrakcyjny partner kulturalny i naukowy — z zabytkami takimi jak Castello Estense i statusie miasta wpisanego na listę UNESCO. Nowa umowa ma dać impuls do realizacji wymian studenckich, wspólnych wystaw, festiwali i projektów badawczych.
na podstawie: Urząd Miasta Toruń.
Ostatnie Artykuły

Ksiądz Krzysztof Winiarski żegna Toruń. Zostawia po sobie Oratorium i Michayland

Toruńscy policjanci patrolują Wisłę - sprawdzają też sprzęt pływający

Pas Mistrza Polski po raz pierwszy. Toruń znów gości strongmanów

Kiedy ze zmianą skórną należy udać się do dermatologa?

Zwykłe rzeczy, niezwykłe kadry. Toruńska wystawa powstała w telefonach

Nowe tory i zielone przystanki. Duża przebudowa torowisk w Toruniu

Zielone nagrody w Toruniu. Za ogród można zdobyć 2 tysiące złotych

Wyniki rekrutacji już znane. W toruńskich szkołach zostały wolne miejsca

Osiem firm, niespójne rozkłady. Transport Metropolii Toruńskiej czeka na zmiany

Honorowi obywatele Torunia rozmawiali o pamięci miasta

Trzeci pas A1 pod Toruniem coraz bliżej. Jest termin decyzji i plan prac

1515 kontroli na autostradzie. Sześciu kierowców ciężarówek po alkoholu

Japonia, ikigai i rozmowa o sensie podczas PsycheSoboty w Toruniu

Toruńskie firmy mogą ruszyć za granicę z pełnym dofinansowaniem
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Toruniu - kontakt, wnioski, orzeczenia
- Toruńskie Wodociągi - awarie, BOK, eBOK
- ARiMR Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny w Toruniu - kontakt i dostępność
- Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne - kontakt, działy i realizacja inwestycji
- Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu - kontakt, godziny, e-usługi
- Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w Toruniu - kontakt, badania, opinie
