Świat map na papierze - konferencja łączy konserwatorów, bibliotekarzy i historyków

Książnica Kopernikańska w Toruniu staje się na dwa dni miejscem, gdzie stare kartograficzne arkusze rozmówią się z konserwatorami i historykami. Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny i zapowiada zarówno naukowe referaty, jak i oprowadzania po kolekcjach oraz muzyczne tło renesansu.
- Świat na papierze. Rzecz o kartografii w ujęciu konserwatorskim oraz historycznym stawia kartografię w centrum dyskusji
- Plan dnia pomoże wybrać wykłady, oprowadzanie i koncert
Świat na papierze. Rzecz o kartografii w ujęciu konserwatorskim oraz historycznym stawia kartografię w centrum dyskusji
Konferencja gromadzi uczonych, bibliotekarzy i konserwatorów, którzy przedstawią wyniki badań nad dawnymi mapami oraz podzielą się warsztatowymi doświadczeniami dotyczącymi ich ochrony. Tematyka obejmuje metody konserwatorskie, wyzwania warsztatowe oraz rolę map jako źródeł historycznych, a także specjalistyczne omówienia zasobów lokalnych bibliotek. Organizatorzy zaplanowali także oprowadzanie kuratorskie po zbiorach Książnicy Kopernikańskiej i Biblioteki Uniwersyteckiej UMK oraz koncert muzyki renesansowej - to nietypowe połączenie nauki i kultury nada imprezie lekkości i kontekst historyczny 😊📜🎶.
Wszystkie wykłady i towarzyszące wydarzenia odbywają się w jednym miejscu - Wszystkie konferencyjne wydarzenia odbędą się w nowym budynku Książnicy Kopernikańskiej - ul. Słowackiego 8.
Rejestracja uczestników rozpoczyna się 4 grudnia o 9.00 - warto zwrócić na to uwagę, bo pierwszy dzień programu startuje tuż po zapisach.
Plan dnia pomoże wybrać wykłady, oprowadzanie i koncert
Grafik konferencji rozpisano na dwa dni, tak by uczestnicy mogli skoncentrować się na wybranych blokach tematycznych i na prezentacjach kolekcji:
- 4 grudnia - rejestracja od 9.00, obrady 9.30-18.00
- 5 grudnia - obrady 9.30-13.00
Szczegółowy program udostępniony jest przez organizatora i obejmuje prezentacje kolekcji kartograficznych, dyskusje o konserwacji oraz wydarzenia towarzyszące - oprowadzanie kuratorskie i koncert muzyki renesansowej. Dla mieszkańców Torunia to dobra okazja, by zobaczyć, jak wyglądają badania nad mapami i jak fachowo się je konserwuje - zarówno dla pasjonatów historii, jak i osób ciekawych praktyk muzealnych i bibliotekarskich 📚🗺️.
Informacje o terminach i miejscu wydarzenia znajdują się powyżej - warto zwrócić uwagę na daty i godziny oraz miejsce, czyli nowy budynek Książnicy Kopernikańskiej - ul. Słowackiego 8, jeśli ktoś planuje przyjść na poszczególne wykłady lub oprowadzanie.
na podstawie: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Toruniu.
Autor: krystian

