Cztery toruńskie nazwiska pojadą tramwajami po mieście

Cztery toruńskie nazwiska pojadą tramwajami po mieście

FOT. Urząd Miasta Toruń

W toruńskich tramwajach pojawią się teraz nazwiska, które dla wielu torunian brzmią jak skrót do historii miasta. W plebiscycie przygotowanym przez miasto i Miejski Zakład Komunikacji wyłoniono cztery patronki i patronów spośród 21 kandydatur. Najmocniej wybrzmiała Helena Grossówna, ale obok niej znaleźli się też Sylwester Kaliski, Wanda Szuman i Ludwik Czachowski. Łącznie oddano 7276 głosów, więc był to wybór z wyraźnym poparciem, a nie przypadkowy gest.

  • Helena Grossówna wyraźnie wysunęła się na czoło głosowania
  • Hokej domknął toruński zestaw patronów

Helena Grossówna wyraźnie wysunęła się na czoło głosowania

Plebiscyt trwał od 26 marca do 12 kwietnia i od początku pokazywał, że torunianie potraktowali go serio. Najwięcej głosów zebrała Helena Grossówna – 716. Urodzona w Toruniu aktorka, tancerka i choreografka przed wojną należała do najgłośniejszych nazwisk polskiego kina i teatru, a później zapisała się także jako oficer Armii Krajowej i uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Za nią znalazł się Sylwester Kaliski – 627 głosów. To torunianin, naukowiec i żołnierz związany z konspiracją antyhitlerowską, później generał dywizji Wojska Polskiego, komendant-rektor Wojskowej Akademii Technicznej oraz minister nauki, szkolnictwa wyższego i techniki w latach 1974–1978. W pamięci wielu zostaje również jako badacz, który prowadził nowatorskie prace nad laserową syntezą termojądrową.

W gronie wyróżnionych znalazła się też Wanda Szuman – 616 głosów. Pedagożka, organizatorka polskiego szkolnictwa na Pomorzu po I wojnie światowej, pionierka pedagogiki specjalnej i Honorowa Obywatelka Torunia przez całe życie była związana z pomocą osobom ze specjalnymi potrzebami. To nazwisko, które w miejskiej pamięci niesie nie tylko biografię, ale też długą historię pracy u podstaw.

Hokej domknął toruński zestaw patronów

Czwarte miejsce przypadło Ludwikowi Czachowskiemu, który zdobył 572 głosy. Urodzony w Toruniu hokeista był związany z Klubem Sportowym Pomorzanin Toruń, przez lata pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski, a w 1972 roku wystąpił na zimowych igrzyskach olimpijskich w Sapporo. Dla fanów sportu to wybór ważny nie tylko symbolicznie – tramwaj z takim patronem przypomina o czasach, gdy toruński hokej budował swoją pozycję na krajowej mapie.

Cały plebiscyt pokazuje, że miasto postawiło na postacie z różnych światów, ale o wspólnym mianowniku – mocnym związku z Toruniem. Na jednej liście spotkały się kino, nauka, edukacja i sport, a każdy z tych tropów opowiada trochę inną część miejskiej historii. Teraz te nazwiska będą wjeżdżać do codzienności razem z pasażerami, już nie w książkach i archiwach, ale na tramwajowych wagonach.

na podstawie: UM Toruń.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Toruń). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.