Policjanci apelują do wypoczywających, zachowajmy rozwagę i zdrowy rozsądek podczas wypoczynku nad wodą. Stosując kilka prostych zasad możemy znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo.
Rokrocznie bardzo duża liczba mieszkańców naszego regionu wybiera okoliczne akweny na miejsce swojego wypoczynku. Przebywając nad wodą, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą nas ochronić przed nieszczęśliwym wypadkiem.
Jednym z głównych czynników powodujących utratę kontroli podczas kąpieli jest alkohol. Osoby „pod wypływem” mimo posiadania umiejętności pływackich są potencjalnymi ofiarami. Wystarczy niewielka dawka alkoholu by w organizmie takiej osoby doszło do znacznie szybszej utraty ciepłoty ciała. Pojawić się mogą dreszcze, przykurcze mięśni, a także zaburzenia oddychania. Osoba po spożyciu alkoholu nie jest w stanie realnie ocenić własnej sprawności i sytuacji. To wszystko ma wpływ na bezpieczeństwo osobiste oraz innych osób. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii.
Zapamiętaj: Nigdy nie wiesz jak zareaguje Twój organizm na wejście do wody po spożytym alkoholu.
Podobne skutki może powodować zbyt szybkie wejście do wody bezpośrednio po opalaniu. Policjanci ostrzegają przed gwałtownym wchodzeniem do wody, jeżeli wcześniej zażywaliśmy kąpieli słonecznej. Należy to robić stopniowo i powoli, ochładzając wodą twarz oraz okolice serca i karku, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do termicznego szoku organizmu, spowodowanego dużą różnicą temperatur. Kąpiel po posiłku również jest niewskazana ze względu na ryzyko wystąpienia skurczu żołądka.
Korzystajmy z akwenów, które są strzeżone przez ratownika, a przy tym przestrzegajmy obowiązującego tam regulaminu. Takimi miejscami są pływalnie kryte, kąpieliska ograniczone bojami przystosowane do kąpieli, dokładnie sprawdzone i zatwierdzone pod kątem powszechnego ich użytku. Pływać można tylko w terenie wyznaczonym i oznakowanym w zależności od posiadanych umiejętności pływackich.
Do wody można wchodzić tylko wówczas, gdy na maszcie kąpieliska jest zawieszona biała flaga oznaczająca kąpiel bezpieczną, nadzorowaną przez ratownika. Flaga czerwona oznacza zakaz wchodzenia do wody ze względu na panujące warunki sprzyjające wypadkom lub utrudniające niesienie pomocy osobom w stanie zagrożenia życia. Natomiast brak flagi na maszcie informuje, że nie jest prowadzony nadzór ratowniczy.
Należy pamiętać, że w przypadku kąpieli dziecka, rodzic podejmując samodzielną decyzję o kąpieli w miejscu niestrzeżonym bierze na siebie odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo.
Szczególnie odradzamy kąpiele w rzekach. Te ze względu na swój nurt są niebezpieczne nawet dla najlepszych pływaków. Często nie jesteśmy w stanie ocenić czy woda, w której się kąpiemy nie kryje w sobie niebezpiecznych niespodzianek w postaci miejsc zabagnionych, zarośniętych, zatopionych konarów czy też zimnych i zdradliwych prądów wodnych.
Policjanci radzą, aby unikać kąpieli po zmroku. W ciemności ciężej ocenić oddalenie się od brzegu przez ograniczoną widoczność. Wypadek po zmroku nie sprzyja przeprowadzeniu akcji ratowniczej, co zazwyczaj jest tragiczne w skutkach.
Mundurowi ostrzegają, aby nie skakać do wody na tzw. główkę. Jak pokazuje życie, jest to bardzo szybka droga do urazu kręgosłupa, a tym samym utraty pełnej sprawności. Znane są sytuacje kiedy po skoku okazywało się, że pod powierzchnią są zatopione jakieś przedmioty, elementy budowli czy pnie drzew. Takie zabawy często nie kończą się dobrze.
Nie skaczmy do wody głową w dół. Może być to niebezpieczne zarówno dla zdrowia, ale niejednokrotnie i życia.
Zwracajmy również uwagę na prawidłowe zachowanie się innych osób zwłaszcza młodzieży podczas pobytu nad wodą. Nie dopuszczajmy do wszczynania fałszywych alarmów w postaci żartów, wprowadzających w błąd osoby postronne chcące pomóc osobie rzekomo tonącej. Nie wolno wpychać oraz wrzucać do wody osoby opalające się, nie umiejące pływać lub spacerujące nad brzegiem (zwłaszcza w ubraniach). Są to sytuacje, w których osoba zaskoczona zajściem zachowuje się chaotycznie i natychmiast wpada w panikę.
Osoby nagle wrzucone do wody mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla innych osób pływających, ponieważ mogą je również utopić.
Mundurowi zalecają, aby przed wypłynięciem na jakimkolwiek sprzęcie, dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Najczęstszymi usterkami są uszkodzone burty czy wiosła, przeciekające dno. Jednak najważniejsze to nie zapomnieć wyposażyć się i założyć na siebie kapoki.
Wypływając w głąb jeziora, często przeceniamy swoje możliwości, później okazuje się, że brakuje nam sił, aby wrócić na brzeg. Jeśli chcemy to zrobić, wypłyńmy z asekuracją w postaci łodzi bądź drugą osobą. Miejmy na głowie czepek aby być widocznym dla innych użytkowników kąpieliska i ratownika. Nie róbmy tego na materacu bądź dmuchanym kole.
Przed wypłynięciem sprawdźmy również warunki atmosferyczne, ponieważ każda burza może stanowić zagrożenie. Wtedy niezwłocznie należy wyjść z wody. Jeśli kąpielisko znajduje się w pobliżu lasu, najlepiej opuścić ten teren i wrócić do domu.
Na terenie kąpielisk i w wodzie dzieci powinny być zawsze pod opieką rodziców bądź osoby dorosłej.
Jeżeli zauważymy jakąś niebezpieczną sytuację, natychmiast należy poinformować służby ratownicze, a jeżeli to możliwe ratowników, którzy są na miejscu. Z telefonu komórkowego dzwonimy pod numer 112.
Pamiętajmy, że wypłynięcie jakimkolwiek obiektem pływającym (bez napędu mechanicznego), pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem i grozi za to mandat do 500 złotych.
W sytuacji kiedy obiekt pływający posiada napęd mechaniczny o karze decyduje sąd. W tym przypadku może nam również grozić utrata prawa jazdy.
-